3 marca – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek! Znamy tytuły książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Powraca temat stałej ceny książki i już budzi kontrowersje, które najwidoczniej zmuszają niektórych dziennikarzy do stawiania emocji ponad faktami. Portal Booknews udowadnia, że dzięki książkom można zmieniać świat, na co dzień wykonując nawet mało prestiżowe prace. Marcin Mamoń czyta swój reportaż o tym, jak został porwany przez islamistów w Syrii. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Wszystkim pisarzom i pisarkom: WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Dzisiaj 3 marca, a więc, jak informuje portal Lubimy Czytać, Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek! Wszystkiego najlepszego dla wszystkich tych twórców, którzy wprowadzają tyle pozytywnych emocji do naszego życia!

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – znamy nominowanych

Na blogu CzytamRecenzuje.pl pojawiła się lista 10 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Kapuścińskiego. Zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem! Finałowa piątka zostanie ujawniona w kwietniu, a zwycięzcę poznamy w maju.

Jedną z nominowanych książek jest reportaż Witolda Szabłowskiego dot. zbroni wołyńskiej.
E-book do nabycia tylko na Woblink.com

Mons Kallentoft nie tylko o książkach

Na portalu SmakSłowa.pl ukazał się niezwykle interesujący wywiad z Monsem Kallentoftem, autorem głośnej książki „Łowcy ognia”. Z wywiadu można się wiele dowiedzieć o jego spojrzeniu na świat, naturalnych problemach politycznych Europy oraz o ojczyźnie pisarza – Szwecji.

Znajdź na Woblinku

Maszyna, na której powstała jedna z najlepszych powieści o Dzikim Zachodzie, właśnie trafiła na aukcję!

Jak donosi portal Booklips, Larry McMurtry sprzedaje maszyny do pisania, na których napisał swoją najsłynniejszą powieść „Na południe od Brazos”, dzięki której zdobył Pulitzera. Sam autor, choć ciągle pisze na tych archaicznych, ale niezwykle klimatycznych urządzeniach, zaskakuje absolutnym brakiem sentymentu do nich. Stwierdził po prostu, że ma dużo maszyn do pisania, więc w sumie po co mu te dwie…

Szczerze mówiąc, myślałem, że sentyment to jedyny powód, dla którego w obecnych czasach można jeszcze pisać na maszynie, nawet jeśli ma się 80 lat.

Dzięki książkom i determinacji każdy może zmieniać świat na lepsze

Portal Booknews zrelacjonował historię José Alberto Gutiérreza, który stworzył bibliotekę wypełnioną 20 tysiącami woluminów i który promuje czytelnictwo w Bogocie (stolicy Kolumbii) szczególnie wśród dzieci. A to wszystko dzięki zawodowi, który wykonuje. José jest bowiem… śmieciarzem. Ratuje książki przed wylądowaniem na wysypisku, czyści je, jeśli trzeba, a następnie dodaje do swej monumentalnej domowej biblioteki.

Jak widać, nieważne, jaki zawód wykonujesz – dzięki książkom możesz zmieniać świat.

Dyskusje na temat stałej ceny książki – bazujmy na faktach, unikajmy manipulantów

GazetaPrawna.pl informuje o konsultacjach ws. kontrowersyjnej ustawy o stałej cenie książki. Szczerze, bardzo zachęcamy do zbierania informacji o ustawie z mediów, które nie posuwają się do manipulacji i obiektywnie przedstawiają fakty oraz skupiają się tylko na nich (a nie na emocjonalnym darciu szat za lub przeciwko ustawie). Gazeta Prawna zdała egzamin, dlatego do niej linkujemy.

Kolejny świetny materiał o kultowym pisarzu

Miłośnicy Neila Gaimana powinni zajrzeć na portal Niestatystyczny.pl, ponieważ pojawił się tam niezwykle interesujący artykuł o ich idolu. Jeśli słyszycie o tym pisarzu po raz pierwszy, to cieszymy się, że po 20 latach udało się Wam wybudzić ze śpiączki! Brawo! W takim przypadku także czym prędzej przeczytajcie ten wpis. 

A w marcu…

Olga z Wielkiego Buka po raz kolejny przygotowała subiektywny wybór najciekawszych premier książkowych w nadchodzącym tygodniu. Nie możemy nie polecić tego materiału 🙂

Książka dziennikarza porwanego przez Al Kaidę

Historia Marcina Mamonia, reportera porwanego przez Al-Kaidę w Syrii, jest niezwykle poruszająca. Szczegółowo opisał on to wydarzenie w reportażu „Wojna braci”. Posłuchajcie zresztą fragmentu tego dzieła czytanego przez samego autora i opublikowanego na YouTubowym kanale Wydawnictwa Literackiego:

Znajdź na Woblinku