22 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Tom Hanks opublikuje własny tom opowiadań. Sylvester Stallone wyprzedaje bezcenne woluminy ze swojej kolekcji. Ruszył pierwszy etap głosowania na książki nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Wraca temat ustawy o stałej cenie książki. Świat Czytników publikuje najlepszy artykuł na temat wyboru odpowiedniego urządzenia, jaki ukazał się w polskim Internecie. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Głosowanie na Zajdla czas zacząć

Jak informuje portal Kawerna, 19 lutego ruszyło głosowanie na książki, które mogą ubiegać się o zdobycie najbardziej prestiżowej nagrody przyznawanej polskim powieściom fantasy. Internauci mogą wybrać 5 książek, na które głosować będą jak zwykle uczestnicy konwentu Polcon.

Tom Hanks w zupełnie nowej roli

Tom Hanks, zdobywca m.in. dwóch Oscarów, czterech Złotych Globów i jednego Srebrnego Niedźwiedzia, już niebawem zadebiutuje jako pisarz! I to nie jako autor autobiografii (takich aktorów-pisarzy było już wielu), ale jako prawdziwy twórca beletrystyki. Jak donosi Lubimy Czytać, tom 17 opowiadań ukaże się w październiku tego roku w postaciach książki drukowanej, e-booka i audiobooka. Lektorem tego ostatniego będzie znany i ceniony aktor… Tom Hanks we własnej osobie 😉

Tom Hanks jako Forest Gump
autor zdjęcia: lakesbutta
źródło: wikipedia.org

Sylvester Stallone wyprzedaje kolekcję rzadkich książek

Portal Booklips informuje o niezwykłej aukcji, którą zorganizował aktor znany głównie z ról komandosa Rambo i boksera Rocky’ego. Choć Stallone kojarzony jest głównie z kulturystyką i graniem mężczyzn, którym nie powinno się wchodzić w drogę, był też kolekcjonerem rzadkich woluminów, często z autografami ich twórców. Na aukcji znalazły się takie dzieła, jak np. pierwsze wydanie „Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja z 1886 roku czy eseje Plutarcha.

Sylwester Stallone
autor zdjęcia: Towpilot
źródło: wikipedia.org

Portal niestety nie informuje, co zmusiło aktora do podjęcia tak dramatycznej decyzji.

Stała cena książki raz jeszcze

Jak informuje portal Niestatystyczny.pl, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaprosił szereg polskich wydawnictw do ponownej dyskusji o projekcie stałej ceny książki. Zakładałby on zablokowanie możliwości sprzedawania książek w promocyjnej cenie do 12 miesięcy od daty ich premiery.

Podobną ustawę wprowadzono w Izraelu, ale po trzech latach się z niej wycofano.

Nowoczesne czytelnictwo: Jak wybrać czytnik e-booków?

Na blogu Świat Czytników ukazał się artykuł, który pomaga w wyborze czytnika e-booków dostosowanego do preferencji użytkownika. Robert Drózd (autor bloga) wyszedł ze słusznego założenia, że polityka producentów czytników jest tak różna, że decyzję o wyborze konkretnego modelu powinno się podjąć, zaczynając nie od przeglądnięcia modeli popularnych na rynku, ale od wybrania firmy i przyjrzenia się, jak projektują swoje urządzenia. Po zapoznaniu się z argumentacją Roberta, dlaczego wybrał takie podejście, w głowie pozostaje pytanie: dlaczego nikt wcześniej nie zrobił tego w taki sposób?!

Artykuł ponadto wzbogacony jest tabelką, w której porównano najważniejsze parametry urządzeń.

To najlepszy poradnik dotyczący wyboru urządzenia do czytania e-booków, jaki widziałem… kiedykolwiek.

Znamy lekturę na Narodowe Czytanie

Jak informuje portal Zapster.pl: “Podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Andrzej Duda ogłosił, że publikacją na Narodowe Czytanie 2017 zostało Wesele Stanisława Wyspiańskiego”.

Jak wygląda praca biografa?

Na kanale Wyliczanka TV ukazał się niezwykle ciekawy wywiad z Katarzyną Kubisiowską, biografką Jerzego Pilcha. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda praca nad biografią, jakie są jej blaski i cienie i jak może się skończyć w najgorszym scenariuszu – musicie zobaczyć ten materiał.

Podsumowanie tygodnia Wielkiego Buka

Na kanale Olgi Kowalskiej ponownie ukazało się podsumowanie tego, co ciekawego dzieje się na rynku wydawniczym. Olgo, oddajemy Ci głos 😉