20 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk wyróżniona prestiżową filmową nagrodą. Lubimy Czytać prezentuje artykuł dla astrologicznych Ryb. Portal Booklips opublikował zdjęcie biurka Jarosława Grzędowicza, a obok niego… zawisła dziwna postać. Warszawskie hospicjum prosi książkoholików o pomoc. Portal Niestatystyczny.pl donosi, że wydawcy i autorzy w końcu zaczynają otrzymywać wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń ich dzieł. A oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Jest sprawa

Portal Niestatystyczny.pl informuje, że Hospicjum Onkologiczne z Ursynowa prowadzi zbiórkę książek dla swoich podopiecznych. Oddawane książki powinny być drukowane na białym papierze i nie mogą być zniszczone – większość podopiecznych ma problemy ze wzrokiem i czytanie innych tekstów sprawia im trudność. Książki możecie zostawiać w recepcji hospicjum lub wysyłać pod adres:

Fundacja Hospicjum Onkologiczne

Pileckiego 105

02–781 Warszawa

Jesteś Rybą i czytasz lub piszesz?

Lubimy Czytać przygotowało literackie rekomendacje dla… astrologicznych Ryb. Redakcja portalu pokusiła się nawet o scharakteryzowanie miłośników książek, którzy urodzili się pod tym znakiem (zarówno pisarzy, jak i czytelników). Jeśli więc wierzycie w horoskopy i jesteście Rybami, ten materiał powinien Was zainteresować.

Ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk wyróżniona prestiżową nagrodą

Zazwyczaj nie piszemy o ekranizacjach książek – jesteśmy w końcu portalem czytelniczym, zależy nam na utworach, które możemy poznać w ich pełnej formie, a nie w kinematograficznym (najczęściej zubożającym) streszczeniu. Tego jednak nie przemilczymy (choćby w geście sprzeciwu wobec mediów, które ostentacyjnie nie mówią o sukcesie będącym również udziałem autorki).

Portal Niestatystyczny.pl informuje, że ekranizacja powieści “Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk pt. „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland zdobyła statuetkę im. Alfreda Bauera na Berlinale 2017. Film został wyróżniony za prezentowanie nowych perspektyw. Gratulujemy!

Ale i tak zachęcamy Was do przeczytania tej niezwykłej powieści, ZANIM udacie się do kina 😉

 

Znajdź na Woblinku

Podróż Gandalfa przez Nową Zelandię

Portal Booklips zamieścił galerię zdjęć nowozelandzkiego podróżnika, który postanowił przemierzyć swój kraj i fotografować się w… przebraniu Gandalfa. Ciekawe, czy Tolkien, pisząc swoje powieści, spodziewał się, że  kilka dekad po jego śmierci to wyspa leżąca dokładnie po drugiej stronie globu od jego rodzinnego domu stanie się krainą najbardziej kojarzoną z jego dziełami.

Jarosław Grzędowicz, jego biurko i ta niepokojąca postać…

Portal Booklips znany jest z prezentowania biurek polskich pisarzy. Większość z nich jest dość… pusta. Oczywiście zawsze z fascynacją oglądam miejsca pracy znanych twórców. Tym razem Booklips postanowił zaprezentować biurko Jarosława Grzędowicza. I wiecie co? W końcu widzę biurko z charakterem! Tylko ten manekin po lewej stronie wygląda dość niepokojąco…

Wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń książek

Portal Niestatystyczny.pl donosi, że ruszyły pierwsze wypłaty wynagrodzeń dla autorów, tłumaczy, wydawców i ilustratorów książek wypożyczanych z bibliotek oraz dla ich spadkobierców. Wynagrodzenia za rok 2015 wynosiły od 40 do 21 tys. złotych. Wypłaty stały się możliwe dzięki nowelizacji prawa autorskiego z 2015 roku.

Nie do końca typowy vloger…

Codziennie z przyjemnością oglądamy nagrania z BookTube’a, przy czym informujemy Was zazwyczaj o tych, które w jakiś sposób wyróżniają się na tle reszty. Jest jednak jeden vloger prowadzący kanał Strefa Czytacza, który tak bardzo “odstaje” formą swoich recenzji, że mieliśmy pewne obawy przed pokazywaniem jego nagrań (niektóre z nich były baaaardzo odważne 😉 ). Ostatnie nagranie wyróżnia się jednak tak, że możemy z czystym sumieniem je Wam pokazać. Między recenzjami jak zwykle  pojawiły się ciekawe newsy ze świata czytelniczego. Nie do końca normalnych vlogerów (twórca sam siebie w ten sposób określił) też lubimy, choć nie zawsze możemy ich pokazać ☺

Bo są lepsze rzeczy do słuchania niż radiowe reklamy przerywane krótkimi audycjami

Podróżujący autostradami czytelnicy często cierpią na niedostatek wieści ze świata książkowego. Włączając radio między sesjami z audiobookami, częściej trafiają na reklamy niż na ciekawe audycje. Z pewnością ucieszy ich więc fakt, że ukazał się 24 odcinek podcastu BookBuster. Polecamy tych Państwa ☺