15 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

W Londynie skradziono woluminy warte ponad 2 miliony funtów. Naukowcy przygotowują nas na wojnę z Sauronem. Znana autorka horrorów i dark fantasy zgodziła się zagrać z fanami w grę stworzoną na podstawie jej książek. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Naukowcy pomogą nam przetrwać wojnę z Sauronem

Wielu z nas nie myśli na co dzień o tym, jak w wielkim bylibyśmy niebezpieczeństwie, gdyby nie codzienny trud setek tysięcy naukowców. Jak donosi portal Niestastystyczny.pl, bez wielkiego poświęcenia, wnikliwego researchu i godzin badań np. Skye’a Rosettiego i Krisho Manoharana nie wiedzielibyśmy… ile lembasów należało zabrać dla całej Drużyny Pierścienia zmierzającej do Mordoru, by dzielnym podróżnikom nie zabrakło siły i werwy. Jeśli więc istoty ze świata Tolkiena wtargną do naszego i będziemy musieli zmierzyć się z Sauronem oraz jego zastępami, a elfy wyposażą nas w lembasy – będziemy lepiej przygotowani do starcia. Dziękujemy, panowie Rosetti i Manoharan!

Kadr z filmu „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia” w reż. P. Jacksona

Kradzież wszechczasów

Portal Booklips donosi o największej znanej kradzieży książek będącej efektem włamania. Stało się to 30 stycznia w Londynie. Włamywacze przejęli bezcenne woluminy o łącznej wartości 2 milionów funtów. Najsłynniejszym dziełem w zrabowanej kolekcji było „O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika. Okazuje się, że złodzieje dokonali włamania z finezją, której mogliby im pozazdrościć bohaterowie najlepszych filmów szpiegowskich. Szczegóły i rekonstrukcja zdarzenia na portalu.

Powstanie Muzeum Gombrowicza. We Francji.

Portal Culture.pl donosi, że w Villi Alexandrine we francuskim miasteczku Vence koło Nicei powstanie Muzeum Witolda Gombrowicza.

Jak zacząć czytać dwóch nienawidzących się wzajemnie pisarzy science fiction?

Na blogu Lektura Obowiązkowa pojawił się interesujący poradnik, jak zacząć lekturę książek Philipa K. Dicka. Niedługo po tym portal Niestatystyczny.pl opublikował ciekawy poradnik , jak rozpocząć lekturę dzieł Stanisława Lema. Jest to o tyle interesujące, że Philip K. Dick tak bardzo nie znosił Lema, że… zaprzeczył jego istnieniu. Pisał listy do CIA, w których przedstawiał teorię, że Lem nie jest pisarzem, nie jest nawet człowiekiem, a komunistyczną instytucją składającą się z wielu wybitnych naukowców. To nie jedyne zarzuty, które pisarz wysuwał na temat Lema. Jak nietrudno się domyślić, w takiej atmosferze ciężko nawiązać przyjaźń i ci dwaj genialni pisarze science fiction nie przepadali za sobą.

Postanowiliśmy się dowiedzieć, czy publikacja portalu Niestatystyczny.pl była odpowiedzią na publikację Lektury Obowiązkowej w ramach fanowskiego starcia. Okazało się, że to tylko wyjątkowy zbieg okoliczności 🙂

Pisarka zagra ze swoimi fanami w grę… której akcja będzie się toczyć w świecie z jej książek

Małgorzata Saramonowicz zgodziła się zagrać z fanami w sesję RPG na warszawskim konwencie ZjaVa. Choć sama wykreowała świat, w którym potoczy się akcja, opisując go w książkach z serii “Xięgi Nefasa”, to nie ona będzie autorką scenariusza ani Mistrzem Gry. Tą częścią rozgrywki zaopiekuje się Władysław Kasicki, dwukrotny zdobywca Pucharu Mistrza Mistrzów. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak zakończy się ten eksperyment i jak sama autorka odnajdzie się w stworzonym przez siebie świecie.

Dzieci też vlogują o książkach

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o serii Dzieci Polecają z kanału BukBuk, to gorąco ją polecamy. Okazuje się, że BookTuberem można zostać niezależnie od wieku 🙂