9 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Prezes PIK chce promować książki… ale obawia się książek elektronicznych. Wiemy, jak najprawdopodobniej wyglądał pan Darcy (i jak bardzo różni się od filmowej kreacji). W Petersburgu otwarto Kaplicę Książek. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Prezes PIK: Tak dla książek, byle nie elektronicznych…

Na łamach “Rzeczpospolitej” opublikowany został wywiad z Włodzimierzem Albinem, prezesem Polskiej Izby Książki. Opowiada on o swoich planach pozyskiwania czytelników. Niektóre z nich są bardzo interesujące (jak np. ulga na książki). Inne zaś… powiedzmy, że są dość kontrowersyjne. Wypunktował je Robert Drózd na swoim blogu Świat Czytników. Trafnie wskazał wypowiedzi świadczące o tym, że prezes PIK-u nie rozumie rynku e-booków (twierdzi na przykład, że takowe sprzedaje Audioteka…) i choć W. Albin sam uważa tę branżę za mało znaczącą, to jednak przyznaje, że martwi go jej rozwój, bo według niego… może mieć negatywny wpływ na rynek książki papierowej.

Panie prezesie, czy naprawdę tak ważne jest, czy książkę czyta się na czytniku (polecamy je zdecydowanie bardziej niż tablety, o których Pan mówi…), czy na zadrukowanym martwym drzewie?

My nie widzimy znaczącej różnicy. Dla nas najważniejsza jest TREŚĆ.

To, co dla nas bywa nagrodą… dla innych jest karą 😉

Portal New York Daily News donosi o nastolatkach, którzy dopuścili się aktu wandalizmu na historycznym budynku Ashburn Colored School. Narysowali na murach szkoły swastyki oraz… dinozaury i umieścili napisy “White Power” oraz “Brown Power”. Choć początkowo przestępstwo sklasyfikowano jako tzw. zbrodnię nienawiści, ława przysięgłych stwierdziła, że czyn wyniknął jednak z niezmierzonej głupoty chłopców i jako karę wymierzył… czytanie i recenzowanie książek, które mają im pomóc zmądrzeć.

Różne oblicza bibliotek

Portal Booknews donosi o najczęściej wypożyczanych książkach w Wielkiej Brytanii. Na pierwszym miejscu uplasowała się „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins, zaś na drugim i trzecim książki Lee Childa („Nigdy nie wracaj” i „Zmuś mnie”).

Portal Booklips informuje też o bibliotece… ale w zupełnie innym stylu. W Petersburgu otworzono Kaplicę Książek, która jest chyba najpiękniejszą biblioteką świata. Sam wstęp do tej stylizowanej na gotycki kościół książnicy kosztuje równowartość 480 złotych, a na jej zbiory składają się niezwykle drogie i przepięknie wydane książki wydawnictwa Alfabet.

Jak wyglądał pan Darcy?

Portal Booklips donosi, że naukowcy stworzyli wierny portret historyczny bohatera „Dumy i uprzedzenia”. Jak się okazuje, nie ma on zbyt wiele wspólnego z Colinem Firthem, który wcielił się w jego rolę w ekranizacji powieści. Kolejny powód do wybrania książki zamiast filmu…

Tolkien

Portal Niestatystyczny.pl opublikował niezwykle interesujący artykuł o mistrzu epickiej fantastyki, Johnie Ronaldzie Reuelu Tolkienie. Gorąco polecamy ten tekst!

Czy warto czytać literaturę grozy?

Portal Lubię Grozę dowodzi, że nie… Siła ich argumentacji sprawiła, że dziś wieczorem z pewnością chwycę po któryś z moich tomików z horrorami 🙂