7 lutego – przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Krążą plotki, że Harlan Coben przebywa obecnie w Polsce. Sylwia Chutnik i Karolina Sulej odnalazły publikację z 1932 roku, która radzi, co czytać, i zapewnia, że dzięki tej instrukcji czytelnik trafi prosto do nieba! Na Lubimy Czytać trwa głosowanie na Książkę Roku 2016! Zwierz Popkulturalny opowiada o dzieciństwie z rodzicem uzależnionym od książek. J.K. Rowling poleca swoje ulubione tytuły. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Głosowanie na Książkę Roku 2016 według Lubimy Czytać

Na portalu Lubimy Czytać trwa głosowanie na Najlepszą Książkę Roku 2016. Głosy oddajemy aż w 10 kategoriach, więc każdy książkoholik z pewnością będzie mógł wytypować swojego kandydata. Głosować mogą tylko członkowie społeczności Lubimy Czytać (ale jeśli ktoś z Was nie ma jeszcze konta na portalu, może założyć je w dowolnej chwili). Głosowanie trwa do końca lutego.

Jeśli chcecie oddać głos, ale nie czujecie się dość kompetentni z powodu nieznajomości którejś z pozycji w Waszej ulubionej kategorii, księgarnia Woblink (sponsor strategiczny portalu CzytajPL.pl) przygotowała dla Was specjalną promocję. Książki biorące udział w głosowaniu zostały przecenione nawet o 40%!

Czy Harlan Coben przebywa teraz w Polsce?

Dosłownie przed chwilą ten bestsellerowy autor thrillerów i kryminałów wrzucił na swój fanpage na Facebooku zdjęcie kieliszka wina i książki „Nieznajomy” wraz z podpisem: „Ah the perfect Book and Wine evening in Poland!”. Niektórzy polscy fani od razu stwierdzili, że to dowód na obecność pisarza w naszym kraju. Niestety musimy zdementować te pogłoski. Coben po prostu zakochał się w fotografii nadesłanej przez polską fankę i postanowił podzielić się nią ze swoimi czytelnikami.

Jak wygląda dzieciństwo z rodzicem książkoholikiem?

Zwierz Popkulturalny, jedna z najpopularniejszych blogerek piszących o kulturze, postanowiła zwierzyć się z tego, jak to jest być dzieckiem osoby uzależnionej od książek. Wpis jest poruszający i po jego przeczytaniu mogę powiedzieć: książkoholicy, rozmnażajcie się. Da się połączyć bycie dobrym rodzicem z byciem osobą czytającą ponad 200 książek rocznie.

Które książki kocha J.K. Rowling?

W niedzielę opublikowaliśmy wywiad z Markiem Krajewskim, w którym opowiedział o swoich ulubionych i aktualnych lekturach, polecając też kilka szczególnych dla niego książek. Wpis cieszył się sporym zainteresowaniem, dlatego z pewnością ucieszy Was fakt, że portal Niestatystyczny.pl przygotował artykuł o 5 ulubionych książkach J.K. Rowling. Niektóre z nich bezpośrednio wpłynęły na twórczość tej niezwykle popularnej pisarki. Polecamy ten materiał!

Klub książkowy założony przez… Kim Kardashian

To nie żart. Gala informuje, że kontrowersyjna celebrytka założyła „lub książkowy”. Jego działalność ma polegać na polecaniu książek na Twitterze. Czy książki rzeczywiście stały się nowym hobby Kardashian, czy to to jedyne zabieg PR-owy, który ma poprawić jej wizerunek? Swoje opinie napiszcie w komentarzu.

Miasto pełne książek

Portal Lubimy Czytać donosi o hiszpańskim miasteczku Urueña, które dołączyło właśnie do prestiżowej grupy „International Organisation of Book Towns”. W tej liczącej zaledwie 200 mieszkańców miejscowości działa aż… 12 księgarń, organizowany jest tam także festiwal literacki. Musicie koniecznie zobaczyć zdjęcia tego miasteczka! Czy tak wygląda raj?

Co czytać, by pójść do nieba, a czego nie czytać, by uniknąć piekła

Dziennika Karolina Sulej i pisarka Sylwia Chutnik prowadzą vloga „Barłóg Literacki”, w którym z łóżka opowiadają o wybranych książkach. Część ich programu zwana „Książki osobliwe” szczególnie nas urzekła. W dzisiejszym odcinku pojawiła się pozycja z 1932 roku o tytule „Co czytać? Poradnik dla czytających książki”. Jak się okazuje, autor o. Marian Pirożyński daje wskazówki, jakie książki czytać, a jakich nie czytać, by według niego trafić do nieba. O dziwo, oberwało się nawet… Jakobowi Wassermannowi.