30 stycznia – przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Bestsellerowy pisarz kryjący się pod pseudonim Hendrik Groen został zidentyfikowany. W Szczecinie przygotowują wypożyczalnię książek, która… będzie wypożyczana! Camilla Läckberg publikuje nową książkę. George R.R. Martin powraca z opowieściami z sagi “Pieśń lodu i ognia”… ale nie tak, jak życzyliby sobie tego  fani. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Bestsellerowy autor w końcu zidentyfikowany!

Portal Booklips donosi, że publikujący pod pseudonim Hendrik Groen autor „Małych eksperymentów ze szczęściem” i „Dopóki życie trwa” (holenderskich bestsellerów przetłumaczonych i wydanych też Polsce) został z 99-procentową pewnością odnaleziony. Jest nim Peter de Smet, który oficjalnie nie przyznaje się do autorstwa powieści i unika kontaktów z mediami, ale… śledztwo dziennikarskie raczej nie pozostawia wątpliwości. Osoba z okładki książki przypomina Petera nawet w takim detalu jak charakterystyczny niesforny kosmyk z boku głowy. Zresztą zobaczcie sami.

Peter, możesz udawać, że to nie ty, a my możemy udawać, że ci wierzymy, ale… dzięki za te dwie niesamowite książki!

Camilla Läckberg wyda na świat „Czarownicę”

Jak informuje portal Lubimy Czytać, królowa szwedzkiego kryminału poinformowała na swoim fanpage’u, że jeszcze w tym roku ukaże się jej najnowsza powieść pt. „Czarownica”. Polskiego wydania możemy się spodziewać w październiku, a pisarkę będzie można wówczas spotkać w Polsce! Läckberg będzie bowiem gościć na tegorocznych Targach Książki w Krakowie.

W Poznaniu dobrze się wydaje

Na portalu Wyborcza.pl ukazał się obszerny artykuł o historii czterech dużych poznańskich oficyn: Zysku i S-ki, Rebisu, Wydawnictwa Poznańskiego i Zakamarków. Jeśli jesteście ciekawi, jak w stolicy Wielkopolski robi się poważny biznes w tak trudnej dziedzinie jak literatura, to zapraszamy do lektury!

autor: Radomil
źródło: wikipedia.org

Blogosfera czytelnicza nigdy nie śpi

Na blogu Wielkiego Buka pojawiło się kolejne podsumowanie najciekawszych według blogerki postów w czytelniczej blogosferze i na BookTubie. Olga już nieraz udowodniła, że ma dobry gust (nie bez powodu została naszym Blogerem Miesiąca), więc jej rekomendacjom można zawierzyć.

George R.R. Martin niebawem wyda kolejną książkę dziejącą się w świecie „Pieśni  lodu i ognia”…

… ale niestety nie chodzi o kolejną część sagi. Jak donosi portal Spidersweb, w najbliższym czasie możemy się doczekać zbioru opowiadań „Księga mieczy”, w którym na 15 opowiadań… jedno będzie autorstwa Martina. Podobno pisarz intensywnie pracuje nad kolejnym tomem sagi i ma nadzieję skończyć ją w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Problem w tym, że to samo mówił w poprzednim roku…

Wydaje mi się, że to najwyższy czas, by zacząć wysyłać Martinowi egzemplarze powieści „Misery” autorstwa jego kolegi Stephena Kinga. Pod rozwagę. Na razie w formie delikatnej sugestii od fanów…

Kadr z ekranizacji „Misery” w reż. Roba Reinera

Groza, która wpada w ucho

Na portalu Misterium Grozy pojawiła się XXXII edycja podcastu o tym samym tytule. Tym razem posłuchamy recenzji „Drogi do piekła” Przemysława Piotrowskiego, zbioru opowiadań „Tam gdzie rozkwitają serca” autorstwa Tomasza Siwca oraz… gry typu escape room inspirowanej twórczością Howarda Phillipsa Lovecrafta, w którą możemy zagrać w Krakowie. Zachęcamy do odsłuchania audycji!

“The New York Times” ogranicza swoje listy bestsellerów

Portal BookNews donosi, że zaliczany do grona najpopularniejszych dzienników w USA “The New York Times” pozbywa się niektórych kategorii swoich bestsellerów, i tak np. powieści graficzne i manga będą musiały rywalizować z powieściami tradycyjnymi, by osiągnąć prestiżowy tytuł.

Nowoczesne czytelnictwo

Portal Lubimy Czytać donosi o niezwykle intrygującej inicjatywie szczecińskich uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5, którzy przekształcili starą budkę telefoniczną w… nowoczesną wypożyczalnię książek (która ponadto może też być używana do naładowania np. czytników e-booków). Niebawem zostanie ona uruchomiona na terytorium szkoły, a później ma być wypożyczana miasteczkom z Partnerstwa Odry.

Wypożyczana wypożyczalnia – tego chyba jeszcze nie było!

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na zakup własnego czynnika e-booków, to na blogu Czytio.pl ukazał się poradnik informujący, jak wybrać urządzenie zgodnie z własnymi potrzebami (i możliwościami).

Ponadto na blogu Cyfranek ukazała się recenzja smartfonu, który… wyposażony jest w dwa ekrany, z czego jeden oparty jest na technologii E Ink. To rozwiązanie może zrewolucjonizować rynek, ale czy na pewno spełnia swoją funkcję? Oceńcie sami.

Jeśli masz bibliofobicznych znajomych…

Wiadomo, że film czy serial rzadko kiedy jest w stanie dorównać historiom zawartym na kartach powieści, ale czasem  zdarza się, że chcemy, by nasi nieczytający znajomi także poznali genialne opowieści kreowane przez słynnych pisarzy. Być może po takim doświadczeniu łatwiej będzie im uwierzyć, że książki nie gryzą… Portal Niestatystyczny.pl przygotował listę filmów i seriali opartych na powieściach, które zostaną sfilmowane w tym roku. To może być dobry początek do pokazania naszym stroniącym od literatury znajomym (jeśli takich mamy), co tracą. Oby obejrzeli, zachwycili się, a później uwierzyli nam na słowo, że to, co zaprezentowane na ekranie, to jeszcze nic!