23 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Prezydent Andrzej Duda umożliwił internautom wybranie lektury do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Topowa Dycha dowodzi, że wielu pisarzy potrafi przewidzieć przyszłość. Matka Henryka Sienkiewicza okazała się autorką wybitnej powieści epistolarnej. W Norwegii ruszyła akcja sadzenia drzew, które mają zostać użyte do produkcji książki opublikowanej ZA STO LAT! Lubimy Czytać w barwny sposób przedstawia fakty dowodzące, że czytanie pozytywnie wpływa na nasze ciała i umysły. W sieci pojawiają się darmowe superprodukcje audiobookowe. W Polsce ruszyła sprzedaż książek, które można czytać tylko na mrozie. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Wybierz lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania

Na stronie prezydenta RP kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy opublikowała komunikat, w którym głowa państwa daje internautom możliwość wyboru lektury, która będzie odczytywana w ramach tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Na liście znajdują się: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: [email protected]. Głosowanie trwa do środy 15 lutego.

prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką

Nikt tak nie przewidzi przyszłości jak… pisarz

Na popularnym YouTube’owym kanale Topowa Dycha ukazał się odcinek poświęcony ludziom, którzy przewidzieli przyszłość. 8 z 10 wymienionych osób parało się pisaniem książek, z czego 4 – pisaniem powieści. W wielu przypadkach mowa o ludziach, którzy potrafili przewidzieć przyszłe wydarzenia dzięki sile swojego analitycznego umysłu, ale niektóre z wymienionych zdarzeń, jak np. to przedstawione w powieści Morgana Robertsona „Frutility, or the Wreck of the Titan”… Zresztą zobaczcie sami.

Książki, których normalnie nie przeczytasz

Portal Niestatystyczny.pl poinformował o ciekawej akcji społecznej, w ramach której powstała książka… możliwa do przeczytania jedynie na mrozie. Historia opowiada o losach osób bezdomnych, którzy codziennie próbują przeżyć w strasznych warunkach. Polecamy tę niesamowitą akcję społeczną, jak i samą pozycję, tym bardziej, że prawie 2/3 ceny książki trafia na fundusz rozbudowy jadłodajni dla ubogich w Warszawie.

Portal Booklips informuje o książce… którą będzie można przeczytać dopiero za 100 lat. W tym momencie sadzone są drzewa mające posłużyć za surowiec do produkcji przyszłego dzieła literackiego, a to zostanie wybrane w drodze konkursu. Do udziału w nim zgłosiła się już słynna kanadyjska pisarka Margaret Atwood. Cała t akcja ma zwrócić uwagę na długoterminowe projekty kulturalne, które potrzebują więcej czasu (a jak wiedzą wszyscy ludzie z branży, najłatwiej jest skupić się na publikacjach, które mają szansę na zdobycie szybkiej, krótkoterminowej popularności). Projekt jest z pewnością interesujący i bardzo mu kibicujemy, ale… skąd pewność, że za 100 lat ludzie wciąż będą czytać książki drukowane? Osobiście mam nadzieję, że powstanie też wersja e-bookowa, a drzewa pozostaną nietknięte jako symbol naszego dziedzictwa kulturowego.

Henryk miał to po mamie

Portal Niestatystyczny.pl informuje o niezwykłym odkryciu, którego dokonała Michalina Byra, pani kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie. Natknęła się na epistolarną powieść „Jedynaczka” autorstwa… matki Henryka Sienkiewicza, Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej.

Prof. Lech Ludorowski stwierdził, że poziom utworu jest niezwykle wysoki i przebija nawet debiut Sienkiewicza… Wersję elektroniczną książki można przeczytać w księgozbiorze Biblioteki Warszawskiej.

Henryk Sienkiewicz

Czytaj na zdrowie!

Portal Lubimy Czytać przetłumaczył i opublikował infografikę ze strony The Expert Editor podsumowującą korzyści zdrowotne wynikające z czytania książek. Polecamy ten materiał!

Informacje o spadku sprzedaży e-booków w USA okazały się kłamstwem

Ostatnio anglojęzyczne portale bombardowały nas informacjami o tym, że amerykańscy czytelnicy porzucają e-booki i przerzucają się na książki drukowane. Na bazie tego „zaobserwowanego zjawiska” analitycy postawili szereg tez, które były szczegółowo dyskutowane.

Problem w tym, że przedstawiono nieprawdę. Portal GoodEReader udowadnia, że całe zamieszanie to jedna wielka manipulacja, niemająca odzwierciedlenia w rzeczywistości. Choć ciężko w to uwierzyć, badania nie uwzględniły np. sprzedaży na Amazonie e-booków i audiobooków, które były wydane przez tę platformę, przez wydawnictwa niezależne i przez self-publisherów, oraz wszelkich e-booków nieposiadających ISBN (a ponieważ e-booki i tak są objęte wyższym podatkiem 23% i ISBN nie gwarantuje żadnej zniżki – w przeciwieństwie do książek drukowanych – wielu wydawców e-booków po prostu ich nie dodaje). Analiza błędów we wcześniejszym raporcie dotyczącym rynku księgarskiego w USA w wykonaniu dziennikarza GoodEReader jest miażdżąca (polecam do niej zajrzeć). Informacje o wielkim powrocie drukowanych książek w USA należy więc uznać za nieudokumentowane. Co więcej, nawet w danych zebranych przez twórców wspomnianego raportu…. nie widać spadku sprzedaży e-booków, a jedynie utrzymanie dotychczasowego poziomu (i to bez wliczania znacznej części sprzedaży z wielkich platform e-bookowych).

Jedno jest za to pewne – niezależnie od błędów, prawdą jest, że sprzedaż książek (zarówno drukowanych tradycyjnie, drukowanych na życzenie, jak i e-booków oraz audiobooków) w Stanach rośnie, a to już bardzo dobra wiadomość dla Amerykanów.

Dla tych, co nie boją się bać

Ukazał się 31. odcinek podcastu „Misterium Grozy” poświęconego literackim horrorom. Audycja skupiła się w całości na autorach słuchowisk „Opowieści Osobliwe”, które także szczególnie polecamy Waszej uwadze. Wiele z nich ma poziom porównywalny do audiobookowych superprodukcji!

Podobno Czytaj PL odwiedzają też fani ojca współczesnej literatury grozy, Howarda Phillipsa Lovecrafta 😉 Tak przynajmniej twierdzi nasz Google Analytics – materiały poświęcone “samotnikowi z Providence” są czytane przez największy procent naszych czytelników. W takim razie z pewnością zainteresuje Was fakt, że w Krakowie pojawiła się gra escape room It’s a Trap – ”Tajemnica Hrabiego Cromwella”, która osadzona jest właśnie w świecie wykreowanym przez tego uznanego twórcę kosmicznej grozy. Więcej informacji znajdziecie na portalu Misterium Grozy.

Howard Phillips Lovecraft

Konkurs Joseph&Józef

Biblioteka Publiczna w Samsonowie ogłosiła niezwykły konkurs na projekt pocztówki nawiązujący do lokalnego zabytku – Huty im. Józefa – i postaci wybitnego pisarza, autora m.in. “Jądra Ciemności” – Józefa Korzeniowskiego, lepiej znanego jako Joseph Conrad.  Warto powalczyć o wygraną, ponieważ nagrodami są: wycieczka do Brukseli, weekendowy pobyt dla dwóch osób w Ośrodku Polanika w Chrustach i czytnik Kindle! Szczegóły na stronie facebookowej biblioteki.

Joseph Conrad