6 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Graham Masterton chce tłumaczyć na angielski historie polskich więźniów, w sieci pojawiło się nagranie Umberto Eco, w którym przestrzega młodych pisarzy, by nie myśleli o sobie jako o artystach, twórczość Boba Dylana w końcu trafi do polskich księgarń w dobrej, książkowej, formie, a Witold Gombrowicz o mały włos zdobył literackiej Nagrody Nobla. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Kultowy pisarz horrorów do polskich więźniów

Jak donosi portal Niestatystyczny.pl, Graham Masterton zachęca Polaków odsiadujących wyroki do opisania swoich historii i przesłania mu ich. Osobiście wybierze trzy najlepsze, które zostaną przetłumaczone na język angielski.. Masterton jest Brytyjczykiem, ale ożenił się z Polką i darzy nasz kraj dużą sympatią.

autor: Clem Onojeghuo

źrodło: unsplash.com

A co pisarz sądzi o Polakach osadzonych za kratkami? Uważa, że… są to niezwykle oczytani ludzie. I nie jest to odosobniona opinia. W artykule pojawia się też wzmianka o największym w Polsce fanklubie Jakuba Ćwieka (autora fantastyki i horrorów), który ma siedzibę w Zakładzie Karnym w Barczewie.

Umberto Eco do młodych pisarzy

Portal Niestatystyczny.pl wspomina Umberto Eco w 85. rocznicę narodzin i z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy śmierci, przypominając nagranie skierowane do młodych (stażem!) pisarzy. Eco radzi w nim, jak powinni podchodzić do swojej twórczości. W skrócie: nie traktować siebie zbyt poważnie, pamiętać, że inspiracja to maksymalnie 10% pracy pisarza, a poza nią jest ciężka harówka, do której trzeba się przyzwyczaić.

Bob Dylan w końcu trafi do polskich księgarń w godnej formie

Portal Lubimy Czytać donosi o planach opublikowania przez Biuro Literackie książki „Duszny kraj” Boba Dylana.

No nareszcie! Też odnosicie wrażenie, że tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, mimo niemałej popularności, nie jest zbyt dobrze wyeksponowany na polskim rynku wydawniczym?

Obrady literackiego Nobla z 1966 roku odtajnione

Booklips ujawnia szczegóły dotyczące odtajnionych niedawno dokumentów z obrad Komisji Noblowskiej z 1966 roku. Dowiadujemy się z nich m.in. tego, że jako kandydatów do nagrody rozważano Witolda Gombrowicza i Jarosława Iwaszkiewicza.

Szczegóły obrad komisji okazują się naprawdę ciekawe i nie po raz pierwszy i nie ostatni dowiadujemy się, jak wielkie znaczenie przy przyznawaniu tego typu nagród ma polityka …

„Portret artysty w wieku młodzieńczym” Joyce’a na Google Maps

Booklips donosi, że z okazji 100. rocznicy wydania pierwszej powieści Jamesa Joyce’a zatytułowanej „Portret artysty w wieku młodzieńczym” stworzono mapę lokalizacji opisywanych lub wymienianych w książce.

Bezsenna środa Wielkiego Buka

Olga z kanału Wielki Buk przygotowała kolejną poruszającą recenzję w ramach serii „Bezsenne środy”. Tym razem podjęła się analizy mrocznej powieści „Margo” autorstwa Tarryn Fisher.