21 grudnia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Jeśli myśleliście, że już nic Was dzisiaj nie zaskoczy, to byliście w błędzie. Rosja na kolejny rok zapowiedziała zorganizowanie prawdziwych Igrzysk Śmierci rodem z książek Suzanne Collins – w ich założeniu uczestnicy mogą w toku rozgrywki umrzeć. Denzel Washington odnalazł bibliotekarkę, która zaraziła go pasją czytelniczą i z okazji 99. urodzin zaprosił ją na pokaz specjalny filmu „Fences”. Na bydgoskim rynku rozdawano książki, całkowicie za darmo. Członek Akademii Szwedzkiej postanowił w końcu zabrać głos i wytłumaczyć decyzję o przyznaniu Bobowi Dylanowi literackiej Nagrody Nobla. A to jeszcze nie wszystko…

Wracając po raz kolejny do burzy wokół literackiej Nagrody Nobla…

W obliczu ciągłego i ostentacyjnego „zdziwienia” wielu krytyków faktem przyznania Bobowi Dylanowi literackiego Nobla, głos w obronie tej decyzji zabrał Horace Engdahl, członek Akademii Szwedzkiej. Powodem przyznania nagrody piosenkarzowi było m.in. przełamanie „wyspiarskiego” charakteru literatury amerykańskiej i brak elementów narcystycznych w utworach Dylana. Ponadto, jak podkreślał Engdahl, oderwanie poezji od muzyki to relatywnie młody zwyczaj (aż do XVIII w. poezja była śpiewana). Więcej na ten temat na Booklips.com.

młody Bob Dylan
źródło: wikipedia.org

Poruszające

Jak donosi portal Booklips, Denzel Washington odwiedził 99-letnią bibliotekarkę, która zaraziła go miłością do książek. Co więcej, zaprosił ją na pokaz specjalny filmu „Fences”. Cóż za piękny gest!

Portal Niestatystyczny.pl przygotował niezwykłą i poruszającą dla bibliofili galerię przedstawiającą… pierwsze zdania słynnych powieści. Znane z tego, że najbardziej zapadały w pamięć czytelników. Gorąco polecamy!

Świąteczne!

Gazeta Pomorska informuje, że wczoraj (20 grudnia) na rynku w Bydgoszczy można było dostać ZA DARMO całą masę książek. 300 darmowych egzemplarzy przeróżnych dzieł było rozdawane obecnym tam ludziom w ramach akcji „Książka pod choinkę”. Przepiękna akcja! Oby takich więcej!

Listy najlepszych

Portal Kawerna.pl donosi, że użytkownicy największego na świecie czytelniczego portalu społecznościowego GoodReads.com wybrali najlepsze książki 2016 roku. W kategorii fantasy wygrał „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” autorstwa J.K. Rowling, w kategorii horror „The Fireman” Joe’a Hilla, w kategorii science fiction – „Morning Star” Pierce’a Browna. Pełną listę wyróżnionych książek znajdziecie TU.

Sam Thielman z The Guardian przygotował listę najlepszych komiksów 2016 roku. Pierwsze miejsce zajął “Patience” autorstwa Daniela Clowesa. Opowiada niezwykłą historię o podróżach w czasie, utrzymaną w stylu powieści Philipa K. Dicka.

Cała lista wyróżnionych komiksów dostępna TU.

Boston Globe przygotował listę autorów, których dzieła zostały sprzedane w setkach milionów egzemplarzy. Otwiera ją Paulo Coelho, którego powieści sprzedały się w nakładzie 350 mln egzemplarzy! Ex aequo pierwsze miejsce zajął Stephen King, którego dzieła sprzedały się w podobnej ilości.

Pełny spis literackich milionerów dostępny na stronie dziennika.

Wiadomości osobliwe i WIELCE osobliwe

Fani bestsellerowych “Igrzysk Śmierci” autorstwa Suzanne Collins zapewne do teraz nie mogą wyjść z szoku. Otóż, jak donosi portal Kawerna.pl, zawody analogiczne do tych opisanych w książce mają zostać naprawdę zorganizowane na terytorium Rosji. Ci, którym uda się przeżyć na Syberii w najbardziej niebezpiecznym okresie (9 miesięcy – od 1 lipca 2017 do 1 kwietnia 2018) otrzymają nagrodę w wysokości 100 mln rubli (równowartość 7 mln złotych). Choć ciężko w to uwierzyć,  wszystkie chwyty będą dozwolone, z pozbawieniem kogoś życia włącznie (!). To zbyt przerażające, by było prawdziwe, prawda? I chyba rzeczywiście – organizatorzy jasno mówią, że jeśli uczestnicy złamią prawo, mogą zostać aresztowani.

Ale to nie wszystkie podobieństwa do powieści. Widzowie będą mogli wybierać swoich faworytów i sprawić, by ci mogli otrzymywać specjalne prezenty, które ułatwią im przetrwanie.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Internetowy zin Esensja informuje o ciekawej wystawie we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza. Będzie na niej można obejrzeć książki i notatki… których nie da się przeczytać. Chodzi o wystawę palimpsestów. Terminem tym określa się notatki zrobione na papierze, na którym już wcześniej znajdowały się inne zapiski. Brzmi… oryginalnie, ale gdybym był we Wrocławiu, z pewnością wybrałbym się zobaczyć te nieczytelne eksponaty.

Epidemia nagrań prezentujących Mannequin Challenge dotknęła też bibliotekarzy. O co chodzi w tym kolejnym dziwacznym internetowym zjawisku? Razem z grupą znajomych należy zastygnąć w bezruchu w czasie wykonywania różnych czynności, a następnie wybrana wcześniej osoba, która w challenge’u nie uczestniczy, nagrywa ludzi zastygłych jak “manekiny”, spacerując dookoła nich. Portal Niestatystyczny.pl prezentuje przykłady amerykańskich bibliotek, który przyłączyły się do tej internetowej zabawy.