19 grudnia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Hitler ulubionym pisarzem włoskich uczniów, blog Pogromcy Nudy dowodzi, że kupowanie dzieciom książek jest złym pomysłem, zmarł Robert Stiller, tłumacz m.in. „Mechanicznej pomarańczy”, zaś Paulo Coelho nie chce mieć w swoim domu zbyt wielu książek… A to oczywiście nie wszystkie wieści.

Nie chcemy kończyć na złych wiadomościach, dlatego wolimy od nich zacząć.

Złe wieści

Czasami to czytelnicze gusta najlepiej oddają nastroje społeczne. We Włoszech musi robić się naprawdę niewesoło, skoro, jak donosi portal BookNews, ulubioną lekturą dziesięciu objętych badaniami klas okazał się „Mein Kampf” Adolfa Hitlera…

Bardzo smutna wiadomość obiegła polski Internet czytelniczy. 10 grudnia Zmarł Robert Stiller, słynny językoznawca i tłumacz m.in. Nabokowa, Burgessa, Fleminga… Więcej na ten temat na portalu Booklips.

Zabawne

Na parentingowym blogu Pogromcy Nudy ukazał się felieton, w którym autorka dobitnie dowodzi, że książki to zły pomysł na prezent dla dziecka. Wszelki trolling w promocji czytelnictwa pochwalamy, dlatego zachęcamy do przeczytania wpisu 😉

Portal Niestatystyczny.pl opublikował listę GIF-ów, które portretują „typowego Niestatystycznego Książkomaniaka”. Spojrzenie na siebie w krzywym zwierciadle poprawia humor 😉

Kiedy George R.R. Martin zabija kolejnego Starka…

Nowoczesne czytelnictwo

Autorka bloga Bookeriada przyznała się w końcu do przejścia na e-bookową stronę mocy. Tak, tak, Alicja Sikora też czyta na czytniku. Przyznaje, że to wygodna forma oddawania się lekturze i kupowania książek. Uraczyła nas również recenzją urządzenia inkBook Obsidian. Zachęcamy do lektury tego wpisu.

Posiadacze PocketBooków dostali ciekawą możliwość rozbudowania swoich czytników. Sklep E-ink zaoferował sprzedaż dodatkowych ekranów, które poszerzają funkcje czytnika (np. na bieżąco informują o pogodzie albo mierzą wykonane przez nas kroki). Niby fajne, ale… trochę dziwaczne. Czy naprawdę czytnik e-booków musi posiadać jeszcze więcej funkcji? Więcej na temat na stronie Czytio.pl.

Nagrody

Portal Booklips donosi o wręczeniu nagrody Bolszaja Kniga, prestiżowej nagrody literackiej przyznawanej za najlepszą rosyjską książkę. Zwycięzcą został Leonid Józefowicz, autor naprawdę wybitnej powieści „Zimowa droga”. Akcja dzieje się w okresie rosyjskiej rewolucji i opowiada ona o starciu dwóch dowódców: „białego” generała” i „czerwonego” anarchisty. Szybko okazuje się, że oni sami muszą mierzyć się z jeszcze groźniejszym przeciwnikiem – zabójczym klimatem Syberii. To dzieło bardzo poruszające. Więcej o nagrodzie i pozostałych laureatach możecie przeczytać TU.

Portal Lubimy Czytać przygotował ciekawe zestawienie książek, których ekranizacje walczą o otrzymanie Złotego Globu. Warto się jej przyjrzeć, bo jeśli powieść doczekała się filmowej wersji, która walczy o tak prestiżową nagrodę, to nie może być marna. Polecam ten wpis.

Ciekawy konkurs

Lubimy Czytać informuje o wielkiej akcji Wydawnictwa SQN, w ramach której zostanie rozdanych 1000 książek z serii Endgame.  Co trzeba zrobić, by je zdobyć? Wystarczy zebrać grupę 10 przyjaciół i przygotować autorską wizję Endgame (film, zdjęcie, fanart nawiązujący do książki etc.). Szczegóły znajdziecie TU.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Wieści zza Atlantyku

Ciekawy podcast o świątecznych prezentach książkowych został wyemitowany przez NPR (amerykańską rozgłośnię radiową). Audycja inspirująca, ale język angielski jest wymagany – zarówno u słuchających, jak i u tych, których chcemy obdarować lekturami rekomendowanymi przez prowadzących.

CBSNews ujawnia, że najpopularniejszy w social mediach pisarz Paulo Coelho, którego na Facebooku śledzi ponad 28 milionów osób, właściwie… nie posiada w swoim domu zbyt wielu książek. Powód wcale nie jest tak trywialny. Zachęcamy do obejrzenia materiału.

Publikacje osobliwe

Przeglądając blogi czytelnicze, natrafiliśmy na recenzje w dość oryginalnej formie 🙂 Są one pisane… odręcznie. Blogerka publikująca jako Prowincjonalna Nauczycielka od jakiegoś czasu przestała wpisywać swoje recenzje za pośrednictwem klawiatury, a zamiast tego postanowiła publikować na blogu… skany pisanych na papierze recenzji. Szczerze mówiąc, wolimy posty, które da się łatwo czytać na każdym urządzeniu służącym do surfowania po sieci (w tym na smartfonie), ale musimy też przyznać, że wpisy wyglądają zjawiskowo.

The Guardian opublikował dość, hmmm, oryginalny artykuł, w którym rozważa, który z popularnych bohaterów literackich mógłby wygrać brytyjski talent show Strictly Come Dancing.

Dziennik Łódzki odkrył, że dziennikarze piszą też książki… Gratulujemy.