16 grudnia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Kronika Galla Anonima wystawiona na widok publiczny i to JEDYNIE PRZEZ 8 GODZIN, Neil Gaiman publikuje nagranie, na którym recytuje najsłynniejszy poemat E.A. Poego, Dzika Banda wypuszcza następny komiksowy maraton, pojawiają się kolejne listy książek na świąteczny prezent, a Paweł Opydo ponownie znęca się nad „złymi książkami”. Oczywiście to nie wszystko!

Uwaga, uwaga, uwaga! Booklips donosi, że jutro w Pałacu Rzeczypospolitej przez 8 GODZIN będzie można zobaczyć na własne oczy najstarszą kronikę Galla Anonima! Wszystko dzięki wystawie zorganizowanej przez Bibliotekę Narodową. Takiej okazji nie mogą przegapić bibliofile, miłośnicy historii czy choćby fani “Xiąg Nefasa”.

Sobota, 17 grudnia, w godzinach 11:00-19:00 w Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich 3/5 w Warszawie.

 

 

Portal Gazeta.pl zamieścił listę 50 książek, które poleca na gwiazdkowe prezenty. Wybór jest dobry o tyle, że książki te to nowe publikacje, a każda z nich zebrała masę dobrych recenzji.

Znajdziemy tu m.in. biografie Cybulskiego i Pilcha, „Króla” Szczepana Twardocha, „Shantaram” G.D. Robertsa – jest w czym wybierać…

Na liście Gazety znajdziecie też nietypową książkę „Najlepiej w życiu ma twój kot”. To korespondencja Wisławy Szymborskiej i jej życiowego partnera Kornela Filipowicza. Zbiór zdecydowanie pokazuje nieznane nam wcześniej oblicze polskiej noblistki. Książkę doskonale zrecenzowała Olga z Wielkiego Buka.

Swoją listę bożonarodzeniowych e-booków przygotował też bloger eCzytelnik. Wybierając swoje świąteczne hity, zdecydowanie kierował się pozycjami, które będą zarażać magią świąt. Znajdziemy tu zarówno pozycje dla dzieci („Chłopiec zwany gwiazdką”),  jak i pozycje dla pełnoletnich czytelników („Wigilijne psy i inne opowieści”). Lista dla tych, którzy już teraz chcą w mniej lub bardziej tradycyjny sposób poczuć magię Bożego Narodzenia.

Skoro jesteśmy przy świętach, portal Niestatystyczny donosi o niepokojącym zjawisku. Podobno Polacy w te święta planują pod choinką umieścić więcej perfumów niż książek… Mamy nadzieję, że to tylko plotka.

Portal Booknews opublikował za to listę bestsellerów księgarni Amazon. Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście J.K. Rowling. Widać „Przeklęte dziecko” może przynieść i sławę, i bogactwo 😉 Na drugim miejscu znajdziecie poruszające wspomnienia Paula Kalanithiego zawarte w książce „Jeszcze jeden oddech”.  Pozostałe pozycje nie zostały jeszcze wydane w Polsce, ale na listę warto rzucić okiem, bo książki tam zamieszczone z pewnością pojawią się w naszych księgarniach w 2017 roku.

 

Portal Dzika Banda opublikował trzeci już „Komiksowy maraton”, czyli hurtowo publikowane recenzje komiksów. Jeśli jesteście fanami powieści graficznych lub wśród bliskich macie fanów komiksów, to zdecydowanie powinniście tam zajrzeć a nuż znajdziecie inspiracje na prezent. Redaktorzy artykułu wyszli naprzeciw konsumpcyjnym potrzebom swoich czytelników do tego stopnia, że pod każdą recenzją umieścili listę miejsc, w których szybko można kupić  komiksy.

Portal Niestatystyczny.pl opublikował nagranie, w którym jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy fantasy Neil Gaiman recytuje kultowy poemat mistrza literatury grozy – “Kruka” Edgara Alana Poego. Fajerwerków na nagraniu nie ma, ale wiemy, że żaden miłośnik horroru nie przejdzie obok tego newsa obojętnie 🙂

Portal Lubimy Czytać zamieścił natomiast ciekawy artykuł podsumowujący spełnione wizje przyszłości dwóch kultowych pisarzy science fiction: Arthura C. Clarke’a i Philipa K. Dicka. Tekst krótki, ale bardzo ciekawy.

Temat nieobecności Boba Dylana na ceremonii wręczania literackiej Nagrody Nobla chyba zdążył już każdego znudzić, ale YouTube’owy kanał Ale Historia wykorzystał go do pokazania przypadków innych literackich noblistów, którzy zdecydowali się nie odbierać nagrody (osobiście lub w ogóle). Za każdą z tych decyzji kryją się naprawdę niesamowite i często dramatyczne historie. Polecamy!

Jeśli jesteśmy przy kanałach YouTube’owych, to warto wspomnieć, że BookTube,oprócz profesjonalnych vlogerów recenzenckich, składa się też z mniej poważnych twórców.

Jednym z nich jest Paweł Opydo, który w ramach serii „Złe książki” w zabawny sposób pastwi się nad dziełami, które w jego ocenie są, delikatnie mówiąc, niedoskonałe narracyjnie. W sieci pojawiło się nagranie, w którym po raz kolejny znęca się się nad bestsellerem „After. Płomień pod moją skórą” autorstwa Anny Todd.

Nie mnie oceniać warsztat pisarki (książki nie czytałem), ale odcinek Pawła rozbawił mnie do łez.

Kolejna porcja książkoholicznych newsów w poniedziałek.

Bądź na bieżąco – polub nas na Facebooku.