14 grudnia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Słynny japoński pisarz Sōseki Natsume pojawia się na spotkaniu z publicznością zorganizowanym z okazji… setnej rocznicy jego śmierci, Wielki Buk recenzuje “Demonologów”, unikatowy egzemplarz zbioru baśni J.K. Rowling zostaje sprzedany za 370 tys. funtów, prof. dr hab. Ryszard Koziołek bierze w obronę Boba Dylana, pojawia się lista najgłośniejszych na świecie pisarzy Young Adult… I oczywiście to jeszcze nie wszystko 🙂

Jak donosi portal Lubimy Czytać, egzemplarz “Baśni barda Beedle’a” autorstwa J.K. Rowling został sprzedany na aukcji za sumę 370 tys. funtów (!). Na całym świecie jest tylko siedem kopii tej książki, a każdy z nich jest własnoręcznie napisany i zilustrowany przez autorkę Harry’ego Pottera.

Portal BookNews opublikował listę najgłośniejszych na świecie pisarzy nurtu Young Adult. Znajdują się na niej takie nazwiska, jak: Jeff Zentner, April Genevieve Tucholke, John Corey Whaley, Mindy McGinnis, Leigh Bardugo, Caleb Roehrig. Jeśli o nich nie słyszeliście, to nie jesteście wyjątkami w Polsce ci autorzy są jeszcze nieznani. JESZCZE, gdyż podobno kilku wydawców planuje wydać ich dzieła w 2017 roku.

Wiele osób wciąż kwestionuje wybór Boba Dylana na laureata tegorocznej Nagrody Nobla. Głos w tej sprawie zabrał prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dobitnie wykazując, że krytyka decyzji komisji noblowskiej jest nieuzasadniona. Zapraszamy do lektury szalenie ciekawego wywiadu z profesorem opublikowanego na łamach Gazety Uniwersytetu Śląskiego.

„Dawno się nie widzieliśmy. To było jakieś sto lat temu, prawda?” powiedział do publiczności znany japoński pisarz Sōseki Natsume na spotkaniu zorganizowanym z okazji… setnej rocznicy swojej śmierci. A przynajmniej takie wrażenie mogli odnieść uczestnicy obchodów jubileuszu 140-lecia Uniwersytetu Nishogakusha, na których zademonstrowano androida skonstruowanego na wzór słynnego twórcy. Więcej na ten temat na Booklips.pl.

Świat czytników dokonał wnikliwego testu 8-calowego czytnika PocketBook InkPad 2. Tak wielkie urządzenie nie zmieści się do torebki, ale z pewnością umożliwi czytanie e-booków w formacie PDF. Pomoże także osobom starszym mającym problemy ze wzrokiem.

Wielki Buk zrecenzował naprawdę przerażające dzieło „Demonolodzy. Ed i Lorraine Warren”. Kojarzycie hity kina grozy z serii “Obecność”? Ta książka opowiada prawdziwą historię bohaterów wspomnianych filmów. Na samą myśl o niej aż przechodzą nas ciarki.

Na blogu „Książki – inna rzeczywistość” pojawiła się świetna recenzja “Everymana” autorstwa Philipa Rotha powieści, która rozpoczyna się od… pogrzebu głównego bohatera. Po przeczytaniu wpisu na blogu zdecydowanie czujemy się zachęceni do lektury!