#znowuczytamchallenge, czyli bicie rekordu w czytaniu z Czytaj PL

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać?/Fragmenty książek/Jak czytać?/Kolejność książek/Recenzje/TOP Książek by

Nadchodzi weekend, kiedy padnie rekord w czytaniu e-booków i audiobooków. Ustanowią go uczestnicy akcji Czytaj PL, którzy jak co roku w listopadzie udowadniają, że każdy dzień jest dobry na czytanie. Już 27-29 listopada, czyli w ostatni weekend akcji, kiedy można wypożyczać książki w największej tego typu czytelniczej inicjatywie w Polsce i na świecie, wystartuje 72-godzinny maraton literacki. Organizatorzy Czytaj PL oraz setki miłośników książek wezmą udział w wyzwaniu #znowuczytamchallenge i udowodnią, że czytać oraz słuchać książek można w każdych warunkach.

#znowuczytamchallenge – wyzwanie dla wszystkich

Odkurzanie mieszkania czy leniwy relaks we własnych czterech ścianach? Poranny jogging a może wieczorny spacer z psem? Gotowanie obiadu, relaksująca kąpiel czy wycieczka do lasu? Okoliczności i powodów do tego, by sięgnąć po e-booka i audiobooka, i zanurzyć się w świat literatury jest mnóstwo. Organizatorzy Czytaj PL chcą poznać każdy z nich i zachęcić uczestników akcji do dzielenia się twórczymi pomysłami na to, jak i gdzie czytać. Dlatego proponują, by do wyzwania #znowuczytamchallenge stanęli wszyscy czytający. Aby wziąć udział w wyzwaniu wystarczy choć raz w dniach 27-29 listopada, opublikować w swoich kanałach społecznościowych zdjęcie opatrzone hasztagiem #znowuczytamchallenge.

72-godzinny maraton

Organizatorzy zachęcają, by miłośnicy literatury chwycili swoje czytniki i telefony, i przyłączyli się do wyzwania #znowuczytamchallenge – a tym samym wypełnili 72 weekendowe godziny swoimi ukochanymi tytułami i twórczością ulubionych autorów, np. jednego z 12 dostępnych w Czytaj PL 2020. –Niezależnie od tego czy akurat odpoczywacie w domu, sprzątacie, spacerujecie czy gotujecie, a może uprawiajcie sport – celem udziału w wyzwaniu, jest pokazanie, że czas z e-bookami i audiobookami można spędzać w każdych warunkach. W tegorocznej edycji akcji jest z nami blisko 30 miast partnerskich z całej Polski oraz środowiska polonijne z całego świata, ale również badacze i badaczki z Polskiej Stacji Badań Arctowski na Antarktydzie – tym samym chcemy powiedzieć, że czytanie nie zna barier i literatura jest wszędzie tam, gdzie człowiek – dodaje Katarzyna Jakubowiak.

Dołączcie do nas i pokażcie wszystkim, że czytać albo słuchać książek można nawet w tych najbardziej niecodziennych i najmniej oczywistych okolicznościach. Wypełnijmy Instagram, Facebook i TikTok zdjęciami oraz filmami czytających w ramach #znowuczytamchallenge. Do wypróbowania polecamy oczywiście 12 znakomitych tytułów z akcji Czytaj PL 2020, które możecie pobrać korzystając z aplikacji Woblink – mówi Jakub Krasny z Woblink.

Aby wziąć udział w wyzwaniu wystarczy dołączyć do wydarzenia opublikowanego na fanpage’u akcji Czytaj PL na Facebooku, gdzie organizatorzy informują o szczegółach akcji: https://www.facebook.com/events/3267340930058713. A następnie, zaczynając od piątku 27 listopada aż do niedzieli 29 listopada, publikować w mediach społecznościowych zdjęcia pokazujące czytelników w trakcie lektury. Autorzy wszystkich publicznych postów, w których pojawią się zdjęcia oznaczone tagiem #znowuczytamchallenge, wezmą udział w ustanawianiu rekordu oraz w konkursie, w którym nagrodami są koszulki Czytaj PL 2020.

Akcja Czytaj PL 2020

Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji Czytaj PL, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania. W tym roku akcja Czytaj PL po raz pierwszy zagościła na czytnikach książek elektronicznych. W listopadzie 12 bestsellerów można czytać na czytnikach inkBOOK Calypso oraz Onyx Boox.

Lista dostępnych książek:

1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink

Partner strategiczny: Instytut Książki

Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy