Literatura, muzyka, kicz – Dorota Masłowska artystka o wielu twarzach

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

3 lipca 1983 roku urodziła się Dorota Masłowska, jedna z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, autorka bestsellerowej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”. Oprócz pisania powieści Masłowska zajmuje się publikowaniem felietonów, śpiewaniem (pod pseudonimem Mister D.) oraz pomaga przy realizacji filmów i sztuk teatralnych opartych na jej książkach.

Debiut

Masłowska studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pisarka zaczęła karierę z wysokiego c. Debiutowała w 2000 roku pracą zgłoszoną na konkurs organizowany przez miesięcznik „Twój Styl”, w którym została wyróżniona. Jej pierwszą publikacją była „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, która ostatecznie sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Jej sukces bardzo pomógł nie tylko samej pisarce, ale również jej wydawcy – Pawłowi Dunin-Wąsowiczowi.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Rzyg kulturalny

Masłowska wielokrotnie podkreślała, że kocha kicz oraz „wszelkie formy śmietnika i rzygu kulturowego”. O swoich fascynacjach od kilku lat regularnie pisze na łamach Dwutygodnika (tu będzie link). Jej felietony najczęściej dotyczą najnowszych seriali telewizyjnych, paradokumentów, muzyki pop oraz kina klasy B. W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się zbiór jej tekstów z lat 2014−2016 pt. „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. Pełna ironicznego poczucia humoru i wnikliwej analizy społecznej książka wzbogacona została ilustracjami Macieja Chorążego.

Mister D.

Kolejnym przejawem fascynacji kulturą popularną jest projekt muzyczny, który zaowocował w 2014 roku wydaniem płyty. Na albumie „Społeczeństwo jest niemiłe” w charakterystyczny dla siebie, ironiczny sposób pisarka komentuje bieżące tematy kulturowe, społeczne i polityczne. Najgłośniej o projekcie zrobiło się po premierze teledysku do utworu „Chleb”, w którym w roli Princess Dresiary wystąpiła Anja Rubik. O klipie pisało wiele portali, zarówno tych prestiżowych (m.in. „Huffington Post” czy „Vouge”), jak i plotkarskich.

Nagrody

Od początku kariery Masłowska regularnie otrzymuje za swoje książki nominacje i ważne nagrody. Już debiut – „Wojna polsko-ruska…” – przyniósł jej sławę. Zaczęło się od bardzo pochlebnych recenzji, z dwoma artykułami Jerzego Pilcha na czele. Za tę książkę pisarka otrzymała Paszport Polityki, a także znalazła się w ścisłym finale Nagrody Nike. Za swoją drugą powieść „Paw królowej”, napisaną w całości rymem, której konstrukcja przypomina hiphopowy numer, otrzymała Nagrodę Nike. Ponadto ma na swoim koncie Złoty Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Adaptacje

Książki Doroty Masłowskiej bardzo często adaptowane są na scenariusze teatralne − zarówno przez teatry studenckie jako prace dyplomowe, jak i przez największych polskich reżyserów w profesjonalnych teatrach. Wśród najgłośniejszych adaptacji wyróżnić można spektakle Grzegorza Jarzyny („Między nami dobrze jest”) oraz wystawianego od 2012 roku w Teatrze Starym w Krakowie „Pawia królowej”. Do ciekawych projektów należy też sztuka „Poczekalni.0” w reżyserii Krystiana Lupy. Koncepcja spektaklu opiera się na zdystansowanym spojrzeniu Masłowskiej na polską rzeczywistość i mimo że pisarka nie tworzyła scenariusza, to „uczestniczyła w jego poczęciu”.

W 2009 roku swoją premierę miał film Xaverego Żuławskiego pt. „Wojna polsko-ruska” oparty na debiutanckiej powieści Masłowskiej. Pisarka wystąpiła w produkcji, grając samą siebie. Film osiągnął sukces komercyjny, otrzymał po dwa Złote Lwy i Orły, a wiele scen przeszło do historii kina. Część dialogów z filmu na stałe weszła do języka potocznego.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Sexed

W listopadzie 2017 roku Dorota Masłowska wystąpiła w akcji społecznej Sexed, która ma na celu poszerzenie świadomości i wiedzy o seksie. W akcji wzięło udział wiele znanych osób. Oprócz Masłowskiej włączyli się w nią między innymi Anja Rubik, Małgorzata Szumowska i Magda Cielecka. Poniżej możecie zobaczyć klip, w którym wystąpiła pisarka.

Przekrój

W letnim wydaniu „Przekroju” pojawił się tekst Grzegorza Uzdańskiego pt. „Jak Dorota Masłowska napisałaby »Władcę Pierścieni« J.R.R. Tolkiena”. Uzdański w komiczny sposób przerobił fragment książki Tolkiena, pisząc go w stylu „Pawia królowej” i „Innych ludzi”. Opublikowany fragment możecie przeczytać tutaj.

W maju ukazała się najnowsza książka Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”, która konstrukcyjnie bardzo przypomina „Pawia królowej”. Tym razem jednak wydawcy postanowili zrobić krok dalej – książka nie tylko lirycznie i tematycznie przypomina hiphopowy album, ale również jej okładka nawiązuje do opakowań płyt CD.

zdjęcie wyróżniające: autor Marcin Szczygielski licencja (CC BY-SA 4.0)