14 kwietnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Olga Tokarczuk znalazła się wśród sześciu finalistów The Man Booker International Prize! Niebawem ukażą się nowe książki Katarzyny Bondy i… Tolkiena. Z nazwiskiem twórcy „Władcy Pierścieni” wiąże się też najdroższa planowana telewizyjna produkcja w historii. W przeglądzie książkoholicznego internetu także o gościach Festiwalu Miłosza w Krakowie.

Olga Tokarczuk w ścisłym finale The Man Booker International Prize

13 kwietnia jury The Man Booker Prize ogłosiło krótką listę sześciu książek nominowanych do tegorocznej nagrody w kategorii międzynarodowej. O nagrodę walczą także Virginie Despentes (Francja) z pierwszym tomem „Vernona Subutexa”, Han Kang (Korea Południowa) z książką ”The White Book”, László Krasznahorkai (Węgry) z książką ”The World Goes On” , Antonio Muñoz Molina (Hiszpania) z książką ”Like a Fading Shadow” oraz Ahmed Saadawi (Irak) z książką ”Frankenstein in Bagdhdad”. Laureata poznamy 22 maja, a tymczasem trzymamy kciuki za polską pisarkę.

Ilustracja ze 170 nawiązaniami do książek Kinga

Nie od dziś wiadomo, że Stephen King jest niezwykle płodnym pisarzem. Na swoim koncie ma przeszło 50 powieści i 200 opowiadań. W wielu jego utworach pojawiają się motywy na długo zapadające w pamięć. Amerykański artysta Jordan Monsell dokonał rzeczy niemal niemożliwej – na jednym rysunku zmieścił ponad 170 motywów zaczerpniętych z prozy Kinga. Klucz do odkrycia wszystkich znajdziecie na stronie Booklips.pl. Grafika jest prawdziwą gratką dla wszystkich fanów twórcy „Lśnienia”.

Nowa książka Bondy

Portal Niestatystyczny uchyla rąbka tajemnicy o najnowszej książce Katarzyny Bondy, która ma ukazać się już 23 maja. „Czerwony Pająk” to czwarty tom cyklu „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Ostatni tom tetralogii poświęcony jest żywiołowi wody. Więcej o fabule przeczytacie tutaj.

Znamy gości pasma OFF Miłosz

W dniach 7-10 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Miłosza. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Rok myśliwego”. Niedawno poznaliśmy gości – poetów, krytyków i muzyków, którzy przyjadą do Krakowa w czerwcu. Teraz organizatorzy prezentują uczestników pasma OFF Miłosz.

Na oficjalnej stronie Festiwalu możecie przeczytać, że „już po raz trzeci Festiwalowi Miłosza towarzyszyć będzie pasmo OFF Miłosz, poświęcone niezależnej i eksperymentalnej twórczości poetyckiej. Młodzi poeci znów będą mieli szansę zaprezentować się w międzynarodowym gronie, które w tym roku rozszerza się na przedstawicieli aż trzech kontynentów! Co więc czeka w tym roku miłośników niezależnej literatury? Uchylamy rąbka tajemnicy!”

Nowa książka Tolkiena

J.R.R. Tolkien za swojego życia zaczął pisać kilka książek, których nie udało mu się dokończyć. Na szczęście pieczę nad jego dorobkiem trzyma syn, Christopher. Niedawno zapowiedział wydanie kolejnej pośmiertnej książki ojca. Tym razem będzie to „Upadek Gondolinu” (“The Fall of Gondolin”), który przedstawiać będzie historię jednego z najprężniej działających miast w całym Śródziemiu. Gondolin został wspomniany w „Silmarillionie”, ale dopiero nadchodząca premiera ma ukazać miasto w pełnej krasie. Więcej informacji znajdziecie na portalu Niestatystyczny.pl

Amazon zapowiada co najmniej 5 sezonów serialu na podstawie „Władcy Pierścieni”

Nazwisko Tolkiena nie schodzi z ust dziennikarzy. Nie tylko z powodu zbliżających się premier jego niepublikowanych książek, ale także ze względu na kolejne ekranizacje. Po znakomitej trylogii „Władcy Pierścieni” i mniej udanym „Hobbicie” przyszedł czas na serial. W internecie pojawia się coraz więcej szczegółów dotyczących produkcji. Już wiadomo, że serial będzie składał się przynajmniej z pięciu sezonów i kosztować będzie krocie. Nieoficjalnie mówi się, że jednym z producentów wykonawczych będzie Peter Jackson, co zapewni spójność z jego pozostałymi sześcioma produkcjami. Więcej przeczytacie na portalu Niestatystyczny.

126 książek nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Jak podaje portal rybnik.com.pl, aż 126 książek zostało zgłoszonych do tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Laureata lub laureatów 3 edycji Nagrody poznamy w październiku. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł. Do tej pory triumfowały kobiety – w roku 2016 wyróżniona została Małgorzata Czyńska za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”, a rok później nagrodę zdobyła Monika Muskała za „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”.