Najlepsze seriale na podstawie książek

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by
Światowy Dzień Telewizji co roku obchodzony 21 listopada to doskonały pretekst do przedstawienia najlepszych seriali powstałych w oparciu o książki. Znaczna część filmowych hitów to adaptacje bardzo dobrych książek. Wystarczy wspomnieć „Przerwaną lekcję muzyki”, „Lot nad kukułczym gniazdem” czy „Ojca chrzestnego”. Równie często wybitne powieści stają się bazą i pretekstem do tworzenia topowych seriali, które ostatnio zdobywają coraz większą popularność.


Światowy Dzień Telewizji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchody miały przede wszystkim zachęcać do globalnej wymiany programów telewizyjnych poświęconych głównie tematom pokoju i bezpieczeństwa, a także zagadnieniom kulturowym i gospodarczym. Święto ma być również okazją do przybliżenia historii telewizji i rozmowy o jej możliwościach czy wpływie.

Wracając jednak do seriali – na ich popularność zdaje się wpływać nowa koncepcja samego ich oglądania, a także stopniowa zmiana modelu telewizji. Powoli traci sens cykliczne wypuszczanie odcinka danego dnia o danej godzinie, bo w dobie internetu odbiorca jest przyzwyczajony, że po content może sięgnąć, kiedy tylko chce. Takie rozwiązanie wprowadza chociażby Netfliks, wypuszczając przeważnie cały nowy sezon od razu. Serial daje także twórcom zdecydowanie większe pole manewru w przekładaniu na ekran skomplikowanych, obszernych opowieści. Nie ogranicza ich przede wszystkim czas, jak to ma miejsce w przypadku standardowego filmu trwającego około dwóch godzin.

Postanowiliśmy uczcić światowy Dzień Telewizji poprzez prezentacje najlepszych seriali powstałych w oparciu o książkowy pierwowzór. Wybór jest całkowicie subiektywny, a kolejność zaprezentowanych książek i seriali przypadkowa.

22.11.63
W oparciu o książkę „Dallas ‘63” Stephena Kinga

„22.11.63” to świetny serial na podstawie jeszcze lepszej książki. Głównym bohaterem jest Jake Epping (w tej roli doskonale wypada James Franco). To niepozorny nauczyciel języka angielskiego z prowincji w stanie Maine. Prowadzi lekcje dla dorosłych, jest świeżo po rozwodzie, a jego życie nie biegnie obecnie najlepszym torem. Wszystko ulega jednak zmianie zaraz po tym, jak właściciel jego ulubionego baru z hamburgerami, Al Templeton, wyjawia mu pewien sekret – w jego restauracji, a dokładniej w kanciapie, znajduje się przejście umożliwiające podróż w czasie do września 1960 roku. Bez względu na to, jak długo zabawi w przeszłości, w teraźniejszym czasie upływają zawsze tylko dwie minuty.

To zasada numer jeden. Zasada numer dwa mówi, że każde przeniesienie w przeszłość powoduje likwidację wszelkich zmian, jakie zaszły w czasie poprzedniej podróży. Właściciel burgerowni jest umierający i przed śmiercią daje Jake’owi zadanie przeniesienia się w czasie, odczekania trzech lat i zapobiegnięcia morderstwu Kennedy’ego. Czy Jake’owi uda się wypełnić powierzoną mu misję?

Serial, tak jak i książka bardzo dużo mówi o amerykańskiej mentalności w czasie kryzysu. Obraz jest bardzo nostalgiczny, z dużą dozą sentymentu kreowany jest w nim wizerunek lat 1945-1975, złotej ery kapitalizmu, najlepszego okresu w Ameryce. Serial urzeka i wciąga od pierwszej minuty nie gorzej niż książka. Mimo tego, że ekranizacja jest naprawdę znakomita, polecam przeczytać najpierw książkę, gdyż ona naprawdę robi wrażenie.

Znajdź książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com
Gra o tron
W oparciu o cykl „Pieśń Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina

To obowiązkowa pozycja na każdej liście najlepszych seriali na podstawie książek. „Gra o tron” kolejny rok z rzędu święci triumfy i bije wszelkie rekordy popularności. Ta wysokobudżetowa i wysokojakościowa produkcja HBO to jeden z najpopularniejszych i najczęściej nielegalnie ściąganych seriali na całym świecie. Każdy fan czeka z niecierpliwością na 7 sezon, więc wszystkich, którzy nie mogą przeżyć bez ukochanych bohaterów, odsyłam do książkowych pierwowzorów (oczywiście jeśli wcześniej ich nie przeczytali).

Główny wątek opowieści oscyluje wokół brutalnej i krwawej walki o władzę i symbolizujący ją Żelazny Tron. Z każdym odcinkiem walka staje się coraz bardziej zacięta oraz bezwzględna. Okazuje się jednak, że najgroźniejszym wrogiem może być nie odwieczny rywal o władzę, a nieznane, tajemnicze zagrożenie przychodzące wraz z zimą zza muru. Historii nie trzeba nikomu przedstawiać, ani tym bardziej polecać. Zarówno serial, jak i książka to pozycja obowiązkowa dla fanów fantastyki, a także dla wielbicieli mocnych wrażeń i zawiłych fabuł.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com
Opowieść podręcznej
W oparciu o książkę „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood

Akcja serialu rozgrywa się w dystopijnej, niedalekiej przyszłości. Los kobiet został tutaj zamieniony w najprawdziwsze piekło, w którym patriarchat i twardy reżim stają się prawem. To prawdziwa wojskowo-religijna dyktatura, gdzie kobiety pozbawione są jakichkolwiek praw. Główną bohaterką jest młoda kobieta imieniem Freda. To właśnie na jej losach skupia się cała historia. Freda jest podręczną i jej życie, jak wszystkich podręcznych, ogranicza się do jednego celu – rodzenia dzieci swojemu Komendantowi i jego żonie. Podręczne żyją pod presją fundamentalistycznej dyktatury oraz w ciągłym strachu o swoje życie, bo wartość mają tylko te z nich, które są w stanie zajść w ciążę.

„Opowieść podręcznej” jest jedną z najlepszych książek Margaret Atwood. Została już dwukrotnie przeniesiona na ekran. Po raz pierwszy w 1990 roku jako raczej niskich lotów film, a obecnie jako jeden z lepszych seriali ostatnich lat.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com
Sherlock
W oparciu o opowiadania o detektywie Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle’a

Ten brytyjski serial emitowany był od 2010 roku przez stację BBC One. To mocno uwspółcześniona adaptacja opowiadań Arthura Conana Doyle’a o charyzmatycznym detektywie Sherlocku Holmesie. To świetny, wciągający serial, ale jeśli podczas oglądania chcemy mieć więcej zabawy i móc wyłapywać książkowe smaczki i odniesienia do pierwowzoru, polecam uprzednio zapoznać się z opowiadaniami Doyle’a. Jednym z najlepszych jego opowiadań jest „Pies Baskerville’ów” łączący w sobie detektywistyczną opowieść z doskonałym dreszczowcem.

Dodatkową zaletą serialu jest aktor Benedict Cumberbatch, który w roli detektywa sprawdza się idealnie.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com
Wielkie kłamstewka
W oparciu o książkę „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty

Serial jest opowieścią o pozornie sielankowym życiu na amerykańskich przedmieściach, które tak naprawdę są tłem akcji opartej na kłamstwach, niedopowiedzeniach i sięgającej coraz głębiej grze pozorów.

Ten krótki serial jest adaptacją znakomitej książki Liane Moriarty, jednak akcja została przeniesiona z przedmieść Sydney do słonecznej Kalifornii – do jednego z tych pięknych, małych miasteczek z uroczymi domami i zamieszkującymi je idealnymi rodzinami. Tak przynajmniej wydaje się na pierwszy rzut oka. Wszystko przerywa zbrodnia. Wiadomo tylko, że ktoś zginął. Kto? Kiedy? Jak? Dlaczego? Na odpowiedzi na te pytania będzie trzeba trochę poczekać, cały czas pamiętając, że sielankowe życie w malowniczym miasteczku to jedynie gra pozorów. „Wielkie kłamstewka” to historia o kobietach, ich byłych i obecnych mężach, relacjach z dziećmi, a także niebezpiecznych kłamstwach czy przemocy domowej. To nie kolejne „Gotowe na wszystko”, chociaż z pozoru mogłoby się tak wydawać. „Kłamstewka” pokazują, że wszyscy mamy dwa oblicza i skrywamy sekrety, których nie powierzylibyśmy nawet najbliższym.

Znajdź na Woblink.com
Zakazane imperium
W oparciu o książkę „Zakazane imperium” Nelsona Johnsona

„Zakazane imperium” to jeden z najlepszych seriali gangsterskich wszech czasów. Potwierdzają to liczne nagrody, które zgarnęła ta produkcja, między innymi siedem statuetek Emmy i dwa Złote Globy. Serial jest skutkiem połączenia sił genialnego Martina Scorsese (reżyser pilota i producent całości) z Terencem Winterem, scenarzystą pracującym wcześniej przy takich wybitnych produkcjach jak „Rodzina Soprano”. W wyniku tej współpracy widz otrzymał robiące niezwykłe wrażenie widowisko, przyprawiające o gęsią skórkę i niedające odejść od ekranu aż do ostatniej chwili. Ten serial wzrusza, porywa i zachwyca. Co więcej pokazana w nim historia wydarzyła się naprawdę. Opowieść o polityku budującym swoje imperium na układach z mafią jest oparta na faktach.

Akcja rozgrywa się w Ameryce czasów prohibicji. W latach 20. i 30. XX wieku Atlantic City stało się głównym punktem wszelkich nielegalnych rozrywek opartych w większości na prostytucji, alkoholu i narkotykach. Znaczną rolę odegrał w tym przedsięwzięciu Nucky Thompson, główny bohater „Zakazanego imperium”. Był politykiem posiadającym rozległe wpływy w środowiskach kontrolujących hazard i nielegalny handel alkoholem. Człowiek sukcesu, który niszczył i wykorzystywał wszystko i wszystkich na swojej drodze.

Książka uzupełnia i rozwija serialową rzeczywistość, dając odbiorcy wgląd w szersze spectrum wydarzeń, zarówno tych fikcyjnych, jak i historycznych.

Znajdź na Woblink.com
Mindhunter
W oparciu o książkę „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera

„Mindhunter” to serial wyreżyserowany przez samego Davida Finchera. Tak, tego Finchera od „Podziemnego kręgu”, „Siedem”, „Gry” czy „Zaginionej dziewczyny”. Samo to nazwisko było już dla wielu gwarantem, że serial po prostu musi się udać. I udał się, mimo paru słabszych momentów, znakomicie.

Głównym bohaterem serialu jest negocjator, którego zadaniem jest porozumiewanie się z przestępcami, często po prostu zdesperowanymi ludźmi, którzy biorą zakładników i czekają, aż ktoś spełni ich żądania. Jednak nasz bohater ma większe ambicje. Zaczyna rozwijać swoje zainteresowanie psychologią. Powoli zdaje sobie sprawę, że kluczowym elementem łapania seryjnych morderców jest wchodzenie w ich psychikę i dogłębne jej poznawanie. Początkowo współpracownicy są sceptycznie nastawieni do Holdena, jednak z czasem jego metody okazują się być zaskakująco skuteczne. Najlepszą postacią serialu jest Ed, jeden z seryjnych morderców.

To zdecydowanie najlepiej napisana i najlepiej zagrana postać, której początkowo całkowicie szalone motywy w pewnym momencie zaczynają być dla widza zrozumiałe. Książkowy pierwowzór opowiada historię najbardziej znanego profilera FBI – Johna Douglasa. Co ciekawe był on współautorem książki.

Znajdź książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com
House of Cards
W oparciu o cykl „Francis Urquhart” Michaela Dobbsa

Kultowy już serial „House of Cards” został oparty na prozie Michaela Dobbsa, jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy political fiction. Opisywał on brytyjską politykę taką, jaka była naprawdę. Znał te realia z pierwszej ręki – przez wiele lat związany był z partią konserwatywną, pełnił również funkcję doradcy Margaret Thatcher.

Jego najpoczytniejsze powieści to naturalnie książki z serii poświęconej Francisowi Urquhartowi. Głowny bohater osiąga swoje cele, idąc naprzód i nie zważając na nic. Jego planem jest wejście na sam szczyt politycznej drabiny Wielkiej Brytanii.

Wielką popularność przyniósł książce wysokobudżetowy serial produkowany przez Netfliksa. Różni się znacząco od swojego pierwowzoru – najważniejszą różnicą jest przeniesienie akcji historii z Wielkiej Brytanii lat 80. XX wieku do współczesnej Ameryki. Serial cieszy się ogromną popularnością, jest doceniany zarówno przez widzów, jak i krytyków. Jednak dobra passa serialu skończyła się wraz z zarzutami o molestowanie seksualne, które padły wobec Kevina Spacey – został on zwolniony z obsady serialu.

Znajdź na Woblink.com
Kompania braci
W oparciu o książkę „Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera” Stephena E. Ambrose’a.

Serial został stworzony w oparciu o historię żołnierzy jednej z najsławniejszych kompanii piechoty spadochronowej w całej Ameryce. Fabuła skupia się na historii owej kompanii – od momentu jej sformowania w 1942 roku oraz szkolenia w USA, przez lądowanie w Normandii podczas D-Day, do zajęcia Orlego Gniazda Hitlera. To właśnie w tej kompanii służył żołnierz, którego życie stało się bazą do powstania scenariusza wybitnego „Szeregowca Ryana” wyreżyserowanego przez Stevena Spielberga.

Mr. Mercedes
W oparciu o książkę „Pan Mercedes” Stephena Kinga.

Kryminalna powieść detektywistyczna w wydaniu mistrza horroru. Historia zawarta w pierwszym tomie cyklu o emerytowanym detektywie Williamie Hodgesie to klasyczna, znana wszystkim historia w nowym ujęciu. Ekspolicjant Hodges przeszedł dosłownie przed momentem na emeryturę. Nie cieszy się jednak zasłużonym odpoczynkiem, gdyż pozostawił nierozwiązaną sprawę, jedną z najważniejszych w całej karierze – sprawę mordercy z mercedesa, Brady’ego Hartsfielda, okrzykniętego przez prasę „Panem Mercedesem”. To on teraz rozpoczyna zabawę w kotka i myszkę z detektywem.

Serial jest dosyć wierną adaptacją książkowego oryginału (o czym pisaliśmy już TUTAJ), co jest zdecydowanie jego zaletą. Twórcy pokazują historię w zdecydowany sposób, nie uciekając od brutalności, krwi, przemocy i kontrowersji (zwłaszcza w relacjach Brady’ego z matką). Technicznie serial jest niezwykle dopracowany, aktorzy są doskonale dobrani, a świetna muzyka dopełnia całości obrazu. To zdecydowanie jedna z lepszych adaptacji Kingowskiej prozy ostatniego czasu.

Znajdź książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Martyna Gancarczyk


Akcja Czytaj PL działa w aplikacji Woblink. Jeśli podoba Wam się aplikacja i to co robimy, to pamiętajcie, żeby zostawić jej 5 gwiazdek. Bardzo nam to pomaga w przygotowywaniu kolejnych niespodzianek dla Was.

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).