12 września – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Pracownicy Muzeum Hemingwaya postanowili pozostać w nim w obliczu nadciągającego huraganu. Olga Tokarczuk nagrodzona na IX Kongresie Kobiet. Praprawnuk Brama Stokera pisze prequel „Drakuli”. A to jeszcze nie wszystko!

Olga Tokarczuk nagrodzona na Kongresie Kobiet

Jak informuje portal Lubimy Czytać, Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę IX Kongresu Kobiet. To pierwszy przypadek, gdy wyróżnienie otrzymała osoba nie powiązana formalnie z ruchem feministycznym czy ogólnie polityką. Barbara Nowacka, wygłaszając laudację, powiedziała, że pisarka: Uczy nas feministycznej wrażliwości i ekologicznej determinacji. Uczy nas również tego, że bez wolności nie ma kultury, a bez kultury nie ma nas.

Kup w promocji na Woblink.com
 Pracownicy Muzeum Hemingwaya nie opuścili budynku, gdy nadciągał huragan

Postawa tych ludzi zdumiewa, ale też budzi szacunek. Część pracowników muzeum, znajdującego się w dawnym domu Hemingwaya, postanowiła w nim zostać mimo zaleceń gubernatora proszącego o natychmiastową ewakuację i mimo ostrzeżeń meteorologów, a nawet pomimo próśb wnuczki pisarza! Powodem była nie tylko niezwykła troska o ten historyczny obiekt, ale także o 54 koty zamieszkujące muzeum, których przetransportowanie w bezpieczne miejsce byłoby trudnym przedsięwzięciem.

Jak informuje portal Booklips, pracownicy przed uderzeniem huraganu zabezpieczyli obiekt i przetrwali klęskę żywiołową cali i zdrowi (wraz z kotami). Według komunikatu budynek doznał niewielkiego uszczerbku, jest pozbawiony prądu z sieci miejskiej, Internetu i bieżącej wody, ale pracownicy mają zapasy żywności i generatory prądu.

Kup w promocji na Woblink.com
„Drakula” znów powstaje z trumny…

Wszystko za sprawą stryjecznego praprawnuka autora, który postanowił dokończyć dzieło swojego przodka, tworząc prequel najsłynniejszej powieści o wampirach. Jak informuje portal BookNews, Dacre Stoker ma skończyć powieść w 2018 roku. Skoro czekaliśmy na ten moment 120 lat, rok jakoś wytrzymamy 😉

Kup w promocji na Woblink.com
Najstarsza księgarnia świata… działa dalej bez zarzutu 🙂

Jeśli odwiedzicie Lizbonę, pamiętajcie by zajrzeć do Livraria Bertrand, najstarszej nieprzerwanie działającej księgarni świata. Została założona w roku 1732, a więc funkcjonuje nieprzerwanie od dwustu osiemdziesięciu pięciu lat. Więcej na temat tego niezwykłego miejsca przeczytacie na portalu Niestatystyczny.pl.

Polecenie na zlecenie

Na portalu SmakKsiazki.pl ukazał się interesujący i dający do myślenia felieton Jakuba Ćwieka na temat praktyk wydawnictw przy zbieraniu poleceń do książek. Choć autor zastrzega, że każda polecona przez niego powieść była tego warta, wspomina o przypadkach, gdy np. wydawca chciał zapłacić za polecenie książki… która nawet nie została ukończona!

Kup w promocji na Woblink.com
Ostatnio nagrodzone książki, które warto znać

Portal Niestatystyczny.pl wpadł na ciekawy pomysł tworzenia aktualizowanej listy zagranicznych  książek, zdobywających prestiżowe nagrody literackie. Obecnie lista zawiera 24 książki (z krótką ich charakterystyką), z których 7 zostało już przetłumaczonych na język polski.

Jedna z nagradzanych powieści .
Kup w promocji na Woblink.com