8 sierpnia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Władze Helu na plakacie o powstaniu warszawskim pomyliły Baczyńskiego z… młodym Stalinem. Chiny oszalały na punkcie e-booków publikowanych w odcinkach. Wiemy, co najpopularniejsi Polscy pisarze czytają w tegoroczne wakacje. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Jakieś dziwne to zdjęcie Baczyńskiego…

Gdybyśmy sami tego nie zobaczyli, nie uwierzylibyśmy, że taka pomyłka mogła kiedykolwiek mieć miejsce. Jak donosi portal Onet.pl, na plakacie wydrukowanym na zlecenie Urzędu Miasta Hel miał się pojawić Krzysztof Kamil Baczyński, ale ktoś pomylił jego zdjęcie z młodym Stalinem. W sieci zawrzało, a wielu internautów podejrzewa, że pomyłka nie była przypadkiem, a celowo zorganizowaną akcją przeciwników obecnych władz Helu.

My natomiast uważamy, że to tragiczny w skutkach brak umiejętności selekcjonowania materiałów dostępnych w Internecie. Kiedy w wyszukiwarce Google zacznie się wyszukiwać zdjęcia Baczyńskiego, szybko można trafić na stronę Demotywatory, gdzie w 2010 roku jakiś dowcipniś o specyficznym poczuciu humoru stworzył patetycznego mema odnoszącego się właśnie do polskiego poety, celowo w jego miejsce wklejając zdjęcie młodego Stalina…

To NIE JEST Krzysztof Kamil Baczyński

Dom przy „zwieżęcym cmętarzu”

Czy zamieszkalibyście w domu, w którym narodził się jeden z najsłynniejszych literackich horrorów świata? Jeśli tak, to powinniście udać się do miasteczka Orrington położonego w stanie Maine, gdzie, jak donosi portal Booklips, wystawiono na aukcję 113-letni dom, w którym Stephen King napisał „Cmętarz zwieżąt”. Nieprzypadkowo właśnie tam powstała fabuła tego przerażającego dzieła. Dom w latach 70. XX w. znajdował się przy ruchliwej drodze, na której ginęło wiele zwierząt. Okoliczne dzieci grzebały je w pobliskim lesie, co uruchomiło wyobraźnię Kinga.

Znajdź na Woblink.com

Przekonani do zakupu? Dom wystawiono za jedyne 255 tys. dolarów. Przed podjęciem decyzji o zakupie można go obejrzeć…

Co czytają polscy pisarze?

Paulina Matysiak, prowadząca bloga Zaginam Rogi, skontaktowała się z 11 czołowymi polskimi pisarzami, zadając im jedno pytanie: co Państwo czytacie w obecne wakacje? Jeśli jesteście ciekawi, jakie książki wybrali Ci, których dzieła Wy sami obecnie czytacie, koniecznie zajrzyjcie na bloga!

E-bookowe seriale podbijają Chiny

Powieść wydawana w odcinkach to nic nowego. Istnieje od kiedy prasa stała się najpowszechniejszym środkiem przekazu informacji, czyli od mniej więcej lat 30. XX wieku. Obecnie, jak informuje Booklips.pl, dzięki popularności Internetu przeżywa ponowny rozkwit w Chinach. Okazuje się, że młodzi obywatele Państwa Środka preferują właśnie taką, paraserialową formę beletrystki. Powieści w odcinkach sprzedawane są m.in. na platformie Qidian.com. Ta ostatnia rozwija się obecnie szybciej niż amerykański Amazon!

Rocznica śmierci Janusza Korczaka

Portal Lubimy Czytać przypomina, że 6 sierpnia mija prawdopodobna 75 rocznica śmierci wielkiego pedagoga i twórcy literatury dziecięcej. Prawdopodobna, bo Janusz Korczak wraz z dziećmi z prowadzonego przez siebie domu dziecka został przewieziony przez hitlerowców do obozu koncentracyjnego i nie sposób ustalić, kiedy dokładnie został z nimi zamordowany.

Znajdź książki Janusza Korczaka na Woblinku

Jak rozpocząć współpracę z wydawcą?

Na blogu Stacja Książki pojawił się wpis, który bardzo może się przydać początkującym blogerom książkowym. Składa się z 5 przykazań, które powinny być przestrzegane przez każdego początkującego książkoholika.