28 lipca – Poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Wiemy, kiedy opublikowany zostanie kolejny tom sagi „Pieśń lodu i ognia”! Polak twórcą jednej z najpiękniejszych książek 2016 roku. Dosłownie przed chwilą została opublikowana lista nominowanych do prestiżowej nagrody literackiej The Man Booker Prize 2017. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Jak nie oddasz, będziesz przeklęty

Na blogu Lektura Obowiązkowa pojawił się genialny artykuł Marcina Tomaszewskiego na temat klątw, które ukryte są w książkach i które rzucane są na złodziei słowa pisanego. Wiedzieliście o tym, że najstarszy przeklinający kogoś tom, który zachował się do naszych czasów, pochodzi z królestwa Asyrii z VII w p.n.e.? Wpis interesujący, zabawny i poszerzający horyzonty. Polecamy!

George R.R. Martin w końcu podał datę wydania „Wichrów zimy”.

Trochę to trwało, ale w końcu twórca „Gry o tron” naprawdę kończy kolejny tom „Pieśni lodu i ognia”. Portal Booknews informuje, że „Wichry zimy” poznamy jesienią kolejnego roku. A to jeszcze nie koniec niespodzianek! Podobno w przyszłym roku zostanie też opublikowana kolejna książka osadzona w świecie „Gry o tron”! Będzie to pierwszy tom „Ognia i krwi”, w którym Martin opisuje wydarzenia poprzedzające te znane z sagi.

Dlaczego George R.R. Martin tak długo pisze kontynuację „Pieśni lodu i ognia”? Być może dlatego, że pracuje na bardzo starym komputerze wyposażonym w system DOS oraz niezwykle archaiczny i nieporęczny (ale też nierozpraszający) edytor tekstowy WordStar 4.0. Wiedzieliście o tym? A o tym, że jest wielkim fanem sportu i pracował nawet jako dziennikarz sportowy? Jeśli też nie, powinniście koniecznie zajrzeć do tego artykułu na blogu Lektura Obowiązkowa. Marcin Tomaszewski znalazł mnóstwo ciekawych informacji o George’u R.R. Martinie. Wydawało mi się, że dobrze znam jego postać, a muszę przyznać, że ok. 60% informacji było dla mnie zupełną nowością!

Kto stworzył najpiękniejszą książkę 2016 roku? Polak!

Portal Booklips donosi, że to właśnie publikacja Bolesława Stelmacha, polskiego architekta, została nagrodzona w prestiżowym konkursie 50 Books | 50 Covers, który wyróżnia najlepiej zaprojektowane publikacje świata. Miss formatu i pracy edytorskiej to „ Teatr w budowie. Dziennik podróży.” Gratulujemy!

„Przeokropna książka, gratuluję!”

Tymi słowami rozpoczyna się chyba najbardziej interesujący wywiad literacki tego tygodnia. Milena Buszkiewicz z portalu Booklips przeprowadziła go z Raphaelem Montesem, autorem bardzo mrocznej książki pt. „Sekretna kolacja”. Jeśli jesteście ciekawi rozmowy z tym interesującymbrazylijskim pisarzem, odsyłamy do źródła.

Kup na Woblink.com

The Man Booker Prize 2017

Znamy nominowanych do tego prestiżowego konkursu literackiego. Ze 144 zgłoszonych pozycji jury jak na razie wybrało 13 (wśród nich jest „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada, która także w Polsce robi furorę). Pełną listę nominowanych książek znajdziecie na portalu Lubimy Czytać.

Kup na Woblink.com

Tej biblioteki nie przegapisz

Jeśli istniałby konkurs na budynek najbardziej charakterystycznej biblioteki, mogłaby go wygrać ta z prowansalskiego miasta Aix. Dlaczego? Zajrzycie na Lubimy Czytać i przekonajcie się sami.

Hardline’owi książkoholicy

Miłośnicy książek tworzą, i to nie żart, coraz silniejszą grupę społeczną, która lubi podkreślać swoje czytelnicze zaangażowanie i komunikować je światu. Innymi słowy kochający i promujący kulturę coraz częściej… zaczynają wyglądać jak twórcy subkultury. I to nam się bardzo podoba! Na blogu Czytio.pl zebrano kilka przykładów ilustrujących to, jak książkoholicy potrafią podkreślać swoją miłość do słowa pisaanego. Uwielbiamy!

źródło: Czytio.pl

Czytnik dla najbardziej wymagających i lubiących ekstremalne życie czytelników

Na blogu GoodEReader pojawiła się bardzo interesująca recenzja czytnika PocketBook Aqua 2. Czytnika zarówno podświetlanego, jak i wododpornego, a według recenzenta – również odpornego na wstrząsy. Jeśli tak jest w rzeczywistości, warto się z tym modelem zapoznać.

Hiszpański tydzień!

Literacki Sopot zbliża się wielkimi krokami i ma być on poświęcony właśnie Hiszpanii. Tymczasem Czytaj PL we współpracy z księgarnią Woblink przygotował literacki przewodnik po tej ognistej literaturze, który gorąco Wam polecamy.

Część I

Część II

Część III